V sindikatu ugotavljajo, da na vladni strani pripravljenosti na konkretne pogovore za zdaj ni. Zato so se odločili, da bodo skupaj s sindikati javnega sektorja v konfederaciji Pergam in z drugimi sindikati javnega sektorja nadaljevali s pripravami na stavko in aktivnostmi za referendum o zakonu o izvrševanju proračuna.

Ob tem navajajo, da iz različnih delov javnega sektorja, tudi z univerz, že prihajajo informacije o nenadnih odpovedih pogodb o zaposlitvi in pritiskih k podpisovanju pogodb za skrajšani delovni čas oz. zmanjšani obseg dela.

Vodstva univerz, fakultet in vse akademske delavce, ki jih trenutno dogajanje eksistenčno ne more ogroziti, pozivajo, naj "se zavzamejo za solidarnost med vsemi člani akademske skupnosti in se omenjenim škodljivim praksam odločno zoperstavijo".

Opozarjajo še, da bi imel zakon o izvrševanju proračuna za leti 2013 in 2014 zelo škodljive učinke tudi na pedagoški proces na univerzah. Zakon bi po njihovih navedbah otežil ali v celoti onemogočil plačilo dodatnega pedagoškega dela, brez katerega je izvedba programov marsikje nepredstavljiva.

Ker se na večini fakultet v študijskem letu 2013/14 začenja peti letnik bolonjskega študija, se bo zelo verjetno uresničila napoved Nacionalnega reformnega programa iz aprila 2012, po kateri bo javno financiranje druge stopnje "odvisno od proračunskih zmožnosti in prihrankov", menijo.

S pristajanjem na šolnine bi se univerze izneverile svojemu javnemu poslanstvu, zato širitvi samoplačniških oblik študija odločno nasprotujejo, so še poudarili.