Ljubljanski župan Zoran Janković je občane razveselil z zgodnjim novoletnim darilom, saj je z amandmajem iz proračunov za 2013 in 2014 črtal nakup novih radarjev. Mestna občina Ljubljana je v preteklosti sicer nameravala mestne redarje okrepiti z nakupom štirih samodejnih merilnih naprav in dvanajstimi ohišji, kamor bi radarje selili, a zanje niso našli denarja v mestnem proračunu.

Prehitro vožnjo bodo redarji tako še naprej preverjali zgolj z dvema mobilnima radarjema, ki sta nameščena v škodah roomster. Vendar velja opozoriti, da tudi zgolj z dvema radarjema ljubljanski redarji zelo uspešno lovijo prehitre voznike. Lansko leto so jih našteli slabih 10.800, v prvih šestih mesecih letošnjega leta pa kar nekaj več kot 12.500.

Drugo darilo: ukinitev lisic

Voznike je verjetno razveselila tudi odločitev svetnikov, da podprejo osnutek predloga odloka o urejanju prometa. Ta predvideva ukinitev lisičenja nepravilno parkiranih vozil. Če bodo na eni od prihajajočih sej svetniki podprli še predlog istega odloka, bodo redarji kršitelje, ki bodo nepravilno parkirali, kaznovali zgolj z globami oziroma pri hujših kršitvah z odvozom vozila.

Svetnik DeSUS Aleš Kardelj lisice zagovarja, ker »je po dolgem času parkiranje v mestu urejeno«. Zato si želi, da lisice ostanejo. Slavko Slak iz LDS sicer ne zagovarja Kardeljeve želje, da mesto lisice ohrani, sprašuje pa se, ali bi bilo v nekaterih primerih lisice smiselno ohraniti. »Upam le, da lisic ne bodo prodali v Maribor, da ne bo še kakšne vstaje,« se je pošalil Slak, ki mu niso smešne izredno visoke kazni za nepravilno parkiranje, ki jih za pravne osebe in samostojne podjetnike predvideva osnutek novega odloka o urejanju prometa.

Po novem za stanovalce dve dovolilnici

Isti odlok uvaja novosti tudi pri izdaji parkirnih dovolilnic. Stanovalci, ki ne živijo v ožjem mestnem središču, bi po novem lahko pridobili največ dve dovolilnici na stanovanje, pri čemer bi jih prva stala 100 evrov, druga pa kar 200 evrov. »S tem kaznujemo tiste, ki imajo dva avtomobila,« je prepričan svetnik SD Gregor Istenič, ki ga je v tej točki podprl tudi Kardelj. Oba sta predlagala, da mestna občina ceno druge dovoljene dovolilnice nekoliko zniža.

Zagotovo pa je občane na vzhodu mesta razočarala odločitev pripravljalcev proračuna, da za kar 2,2 milijona evrov oklestijo sredstva, ki jih je osnutek predloga proračuna zagotavljal za gradnjo sanitarne in meteorne kanalizacije po Vevški cesti in Cesti na Slape. Krajane četrtne skupnosti Polje bo ta odločitev prizadela še toliko bolj, ker jim je župan ravno letos obljubil, da bodo kanalizacijo začeli graditi še v tem letu. Razen pripombe svetnikov SDS Mirka Brniča Jagra, da pripravljalci proračuna niso zadosti upoštevali predlogov občanov, in Mojce Škrinjar, da proračuna vrtcem namenjata premalo denarja, svetniki drugih večjih pripomb niso imeli. Škrinjarjeva se je ob razpravi o proračunih še obregnila ob pobudnike referenduma na državni proračun, češ da ji »na misel ne pride, da bi na mestni proračun vložila referendum«. »Proračun je temeljni akt, s katerim se financira delovanje občine,« je Škrinjarjeva pojasnila, zakaj se ji zdi referendum na proračun neprimeren ukrep.