Poročilo, ki so ga objavili dan po tem, ko so v Afganistanu ubili visoko lokalno uradnico za pravice žensk Nadžijo Sediki, se začenja s tragično smrtjo 15-letnice, ki se je letos samosežgala, potem ko je bila izpostavljena stalnemu pretepanju moža in očeta, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Ko je hotela primer prijaviti pri tožilstvu, so ji dejali, naj pritožbo umakne ali pa bo morala v zapor.

Brezupni položaj žensk

V poročilu o državi, v kateri so številne ženske v brezupnem položaju zaradi patriarhalne in v vojni razdejane islamske družbe, so velik porast števila prijavljenih primerov nasilja v družini označili kot "opogumljajoč razvoj". To pa zato, ker je nasilja v družini veliko več, kot ga prijavijo zaradi kulturnih ovir in verskih prepričanj, pa tudi zato, ker se ženske včasih bojijo za svoja življenja, je sporočila misija ZN v Afganistanu (UNAMA).

Poročilo so pripravili enajst let po strmoglavljenju brutalnega talibanskega režima, ki je ženskam med letoma 1996 in 2001 prepovedal šolanje in delo.

Od takrat je Afganistan prejel milijarde dolarjev pomoči, zahodne države pa napredek na področju pravic žensk rade izpostavljajo kot kazalec uspeha v dolgi in dragi vojni, ki je doma vse bolj nepriljubljena.

Napredek v velikih mestih, na podeželju (še) ne

Dekleta se sedaj lahko šolajo in so tudi poslanke. Napredek je mogoče zaznati v velikih mestih, medtem ko ga na podeželju ni. Toda poročilo kaže, da še vedno prevladuje prepričanje, da so ženske v odnosu do moških drugorazredne, kot je letos ocenil vrhovni verski svet.

ZDA in Nato bosta do konca 2014 umaknila svoje bojne enote, tako da so zelo razširjene bojazni, da bodo po njihovem odhodu ženske izgubile pravice, ki so jih pridobile nazaj.

Afganistanska neodvisna komisija za človekove pravice je med marcem in oktobrom letos zabeležila 4010 primerov nasilja nad ženskami, kar je skoraj dvakrat več kot v prejšnjih 12 mesecih, navaja poročilo.

V 16 od skupno 34 provincah, kjer so ZN uspeli pridobiti podrobne informacije, se je samo 21 odstotkov od 470 prijavljenih primerov končalo z obsodbami.

Pretepanje in ureznine

Največkrat so bili med zločini po novem zakonu proti nasilju nad ženskami iz leta 2009 obravnavani pretepanje in ureznine.

Z obžalovanjem v poročilu ugotavljajo, da so zabeležili porast t.i. ubojev iz časti, ubojev žensk zaradi domnevne nezvestobe, ki je le redko dokazana. Še vedno se ženske in dekleta znajdejo na zatožni klopi, ker so zbežale od doma, pogosto prav pred nasiljem.

Čeprav po afganistanskih in islamskih zakonih to ni zločin, ženske še naprej preventivno aretirajo zaradi "moralnega zločina", ker naj bi nameravale imeti spolne odnose izven poroke.

Poročilo tudi navaja, da raje kot da bi sledili pravnim postopkom, tožilci mnoge primere predajo lokalnim plemenskim svetom. Včasih se tako zgodi, da bi v primeru, ko bi sodišče posiljevalca obsodilo, starešine odločijo, da se mora žrtev s posiljevalcem poročiti.

V poročilu tudi ugotavljajo, da del policistov nerado aretira osumljence, povezane z oboroženimi skupinami, ki so povezane s talibanskimi uporniki ali vlado.

ZN so v poročilu priporočili, da afganistanske oblasti na najvišji ravni, vključno s predsednikom Hamidom Karzajem, še naprej v javnosti izpostavljajo pravice žensk kot sestavni del in prioriteto miru in sprave v državi. Menijo tudi, da bi mednarodni donatorji morali pomoč dati za projekte, namenjene enakosti med spoloma ter nadzirati napredek na tem področju.