Kongres NSi sprejel resoluciji o odgovorni politiki v Sloveniji in v svetu

Delegati kongresa NSi so sprejeli resoluciji o odgovorni politiki v Sloveniji in v svetu ter temu namenili široko razpravo. Minister Aleš Hojs se je v izjavi dotaknil sprememb političnega sistema, ki bi lahko po njegovem pripomogle k umiritvi razmer v državi, pomena spoštovanja dogovorov v koaliciji in tudi vloge NSi v primeru razširitve koalicije.

Razpravljavci kongresa NSi, ki je potekal v Vipavi, so razpravljali o pomenu odgovornega ravnanja v vseh treh vejah oblasti, nekateri gostje pa so razpravljali o odgovornem delovanju v gospodarstvu.

V nosilni resoluciji Odgovorna politika NSi navaja, da država zdaj najbolj potrebuje odgovorne politike, ki bodo, ne glede na javno priljubljenost, podpirali ukrepe za javnofinančno konsolidacijo, ukrepe za izboljšanje poslovnega okolja in ukrepanje za povečanje učinkovitosti sodstva. Med drugim navajajo zapis fiskalnega pravila v ustavo in podporo zagonu novih infrastrukturnih naložb na podlagi javno-zasebnega partnerstva.

Predlogi za odpravo političnih blokad, ukrepi za učinkovitejše sodstvo

V resoluciji so navedli tudi predloge NSi za odpravo političnih blokad in ukrepe za učinkovitejše sodstvo. Pestra razprava se je vnela glede možnosti odpoklica župana, pri čemer so člani kongresa podali različne predloge in nazadnje sklenili, da iz resolucije črtajo stavek, ki je govoril o spremembah te zakonodaje. O tem bo stranka še razpravljala. V razpravi so se slišale tudi kritike na poslansko skupino, češ da pri delovanju ne postavlja v ospredje področja družinske politike.

Minister za obrambo Hojs je med drugim dejal, da je ena glavnih nalog stranke prizadevanje, da bi bilo pravo čim bližje pravičnosti. Po njegovem prepričanju so potrebne korenite spremembe v sodstvu, ob čemer ga čudi, da v zadnjih dneh od "najeminentnejših pravnikov poslušamo, kako pravna država ne deluje". Sicer pa Hojs, čeprav to po njegovih besedah ne bi bilo v prid NSi, zagovarja uvedbo večinskega volilnega sistema.

Minister je v izjavi novinarjem ocenil, da bi spremembe političnega sistema lahko prispevale k pomiritvi razmer, ki so zaradi vala protestov napete, "če ne bo podpihovanj in sil", ki po njegovem mnenju stojijo v ozadju protestov.

Janša omenil tudi predčasne volitve

Premier in predsednik SDS Janez Janša je sicer ob predstavitvi predlogov za reformo političnega sistema kot eno od možnosti - če bi bilo to potrebno za sprejetje ukrepov in deblokado Slovenije - omenil tudi predčasne volitve ali pa razširitve koalicije.

NSi po besedah Hojsa nikakor ne more govoriti o tem, da bi apriori pristajala na kakršne koli povezave. Če bi prišlo do rekonstrukcije vlade, se bodo o tem, ali bodo v njej ali ne, odločali takrat, ko bo jasno, kdo bi lahko bil potencialni partner, je dejal. Ob tem je poudaril, da NSi z vsako od strank, ki so danes v parlamentu, zagotovo ne bi šla v koalicijo.

Hojs: Koalicija deluje optimalno

Aktualna koalicija sicer po ocenah ministra ne deluje optimalno, če se dogovori, ki jih predsedniki koalicijskih strank dan pred glasovanjem dorečejo, ne spoštujejo. "To ni verodostojna politika koalicijskih partnerjev," je bil oster minister.

Udeležence kongresa je danes nagovorilo nekaj tujih gostov, v pisnem nagovoru tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Ocenila je, da NSi pomembno prispeva k temu, "da se v Sloveniji ustvarja stabilna podlaga za uspešno evropsko prihodnost". Po njenem mnenju prav v času velikih preizkušenj potrebujemo enotno in močno Evropo, ki v času naraščajočega svetovnega prebivalstva govori z enotnim glasom.

''Alternative tej vladi trenutno ni''

Trdnost koalicije je izjemnega pomena, "saj alternative tej vladi, ki v izredno težkih razmerah vodi državo, ta hip ni", je na kongresu NSi ocenila predsednica stranke Ljudmila Novak. Po njenem za sprejem najnujnejših ukrepov potrebujejo dialog, dogovor, spoštovanje dogovora in zavezništvo. NSi v odgovor na krizo ponuja odgovorno politiko.

Po besedah Novakove si je NSi težko prigarala vrnitev v parlament, vendar tudi obstanek ni samoumeven. Zato je na kongresu stranke v Vipavi, na katerem potrjujejo njen tretji mandat na čelu stranke, posvarila, da ne smejo "zaspati".

Ne nasilje ne nove volitve ne nova vlada, pač pa odgovorno ravnanje pretežnega dela slovenske družbe nas po njenem mnenju lahko popelje iz krize. Izpostavila je pomen odgovornega ravnanja vseh treh vej oblasti.

NSi bo svojo vlogo koalicijske stranke odigrala odgovorno, povezovalno, ...

Zagotovila je, da bo NSi svojo vlogo koalicijske stranke odigrala odgovorno, zavzeto, povezovalno in dobronamerno. Udeležence je pozvala, naj bodo tisti del slovenske družbe, ki vedo, "da je za naše preživetje treba trdo delati, razumno trošiti, se najprej opreti na lastne sile in ravnati odgovorno na vseh položajih".

Po besedah Novakove zdaj država ne potrebuje le "govoričenja" o dialogu, temveč "dogovor, spoštovanje dogovora in trdno zavezništvo". "Dogovorjena beseda mora veljati in ne sme biti odvisna od trenutnega razpoloženja, želje po ugajanju javnosti ali trenutnih kapric posameznega političnega akterja. To smo v zadnjem času že večkrat videli," je bila ostra.

Kdo od političnih akterjev premore domoljubje?

Za takšno ravnanje je po njenem mnenju potrebna tudi dobršna mera domoljubja in kmalu se bo, pravi, pokazalo, kdo od političnih akterjev ga premore in kdo ne. "Samo tako nam bo uspelo obdržati finančno in politično suverenost, sicer bodo vajeti naše države prevzeli drugi," je še posvarila.

Dotaknila se je vala protestov v državi in dejala, da organizirani protesti dajejo občutek, kakor da je vse narobe in glavno krivdo za to nosi vlada. Sama pa je prepričana, da so problemi veliko globlji, da "niso od včeraj" in da niso prišli z mandatom te vlade. Novakova razume zahteve po boljši in bolj pravični državi. Ob tem pa je obsodila nasilje, ki ga po njenih besedah nekateri "spodbujajo, drugi pa celo plačujejo, da bi to divjanje povzročilo žrtve in s tem razloge za nemire in odstranitev vlade". Policistom pa se je zahvalila za delo.

Novakova: Jasno je, da so državljani nezadovoljni

Po njenem mnenju je jasno, da so državljani nezadovoljni, ko poslušajo prepire politikov, sindikalne, študentske in državljanske proteste, "hkrati pa jih pozivamo k zategovanju pasu". "Toda vse to bi še prenesli, ko ne bi iz dneva v dan poslušali zgodb o korupciji, tajkunih, čez noč obogatelih državljanih, ki svoje premoženje skrivajo v davčnih oazah ali pa se izogibajo poravnavi dolgov in svoje prebivališče prijavljajo na varnih otokih," je dejala. Po njenih besedah je sramota za slovensko sodstvo, "ki skoraj nobenemu od takšnih goljufov ne uspe ničesar dokazati, odvzeti in jih obsoditi".

Poudarila je, da sama še nikoli ni "nikomur ničesar vzela" ali živela na tuj račun. Zato ne pristane "na sodbo ulice, da smo vsi lopovi".

Tudi trdnost vladne koalicije je po ocenah Novakove izjemnega pomena. Zato je partnerice pozvala, naj ne "nasedajo provokacijam tistih sil, katerih edini cilj je rušenje vlade in varovanje lastnih interesov, ne pa dobrobiti države".