Semolič in Utroša sta bila na teh funkcijah že doslej, izvoljena pa sta za petletni mandat.

Semolič je v nagovoru med drugim dejal, da evropske institucije in Mednarodni denarni sklad zahtevajo strukturne reforme, da pa so oni tisti, ki bi potrebovali reformo.

Po njegovem mnenju je vladna ostra politika varčevanja povzročila zniževanje ravni socialnih pravic in vedno večjo revščino, poleg tega narašča število ljudi, ki si ne morejo več plačevati dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Zavzel se je za spremembo zakonodaje, da bi bile v primerih stečajev najprej poplačane terjatve delavcem, šele nato bankam, za uveljavitev novega plačnega modela in spremembo definicije minimalne plače ter za revizijo vseh "tajkunskih prevzemov" in podaljšanje zastaralnih rokov za takšne primere.

Cilj ostaja nespremenjen: Socialna država

Delegati so med drugim sprejeli program dela ZSSS za naslednje petletno obdobje. Cilj ZSSS glede na program ostaja socialna država, ki je po njihovi oceni "ustavno opredeljena, v praksi pa vse manj udejanjena".

Poudarjajo, da je človeško dostojanstvo neločljivo povezano s kakovostno zaposlitvijo in dostojno plačo ter da morajo zavladati vrednote, kot so skrb za blaginjo vseh ljudi, solidarnost, družbena odgovornost kapitala in skrb za okolje. Rešitev iz krize je možna le, če bodo politiki in delodajalci vse svoje sile usmerili v dostojanstvo ljudi in njihovo blaginjo ter dali prednost ljudem, ne kapitalu, navaja program.

V zvezi nasprotujejo varčevalnim ukrepom, razgradnji javnega šolstva in "ugrabitvi" demokratičnih procesov

Kongres je sprejel več resolucij, in sicer glede nasprotovanja slabi banki, pravic mladih glede vstopa na trg dela in zahteve po pozitivnih družbenih spremembah.

V zvezi med drugim izražajo nasprotovanje varčevalnim ukrepom, razgradnji javnega šolstva in "ugrabitvi" demokratičnih procesov ter se zavzemajo za trajnostno industrijsko politiko, krepitev pravne in socialne države in vlaganje v razvoj. Resolucija tudi izraža podporo stavki v javnem sektorju in poziva k udeležbi članov ZSSS na vseslovenskih protestih 21. decembra.

Podpora protestnikom, Kangler naj odstopi z mesta državnega svetnika

Kongres je sprejel tudi posebne sklepe, v katerih podpirajo "legitimne in upravičene" zahteve udeležencev protestov v Mariboru in pozivajo Franca Kanglerja, naj odstopi tudi kot državni svetnik. Delegati menijo, da v slovenski politiki Kangler ni osamljen primer, zato pozivajo vse politike, ki so kakorkoli prišli v nasprotje z moralnimi načeli ali zakoni, naj odstopijo s funkcij.

Kongres je podprl zahteve in pričakovanja udeležencev protestov po vsej Sloveniji. Menijo, da so te zahteve enake zahtevam ZSSS na protestih 17. novembra v Ljubljani, zato člane pozivajo k udeležbi na protestu 21. decembra.

Kongresa se je udeležilo 200 delegatov in gostov, med njimi 24 predstavnikov sindikalnih konfederacij iz evropskih držav, predstavniki vseh drugih sindikalnih konfederacij iz Slovenije ter minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak in glavni republiški inšpektor za delo Franc Rančigaj.