Poslovnež Joc Pečečnik, ki si že dalj časa prizadeva prenoviti Plečnikov stadion, je potrdil, da se s predstavniki Hokejskega drsalnega društva Telemach Olimpija dogovarja o organizaciji treh hokejskih tekem na prostem, in sicer na legendarnemu Plečnikovemu stadionu. Tudi tiskovni predstavnik kluba Tomaž Langerholz je zatrdil, da bodo končno odločitev o morebitnem ledenem spektaklu na Plečnikovem stadionu sporočili predvidoma v začetku prihodnjega tedna. Povedal je, da ima glavno besedo pri odločitvi upravni odbor kluba.

Želijo si skupni met Katanca in Zahoviča

A objava fotomontaže na Facebookovem profilu Olimpije kaže, da je dogodek, o katerem se v javnosti špekulira že nekaj tednov, praktično že potrjen. Znane so tudi že nekatere podrobnosti o organizaciji. Vsaka od treh tekem naj bi imela svojo temo. Tema prve, na kateri se bodo hokejisti Olimpije pomerili z Beljakom, naj bi bila »Zlata reprezentanca«, na tekmo pa bi povabili vse reprezentante iz tako imenovane zlate generacije slovenskega nogometa. Organizatorji si prizadevajo, da bi prvi met ploščka na prvi tekmi skupaj vrgla nekdanji nogometni selektor Srečko Katanec in največja zvezda te generacije Zlatko Zahovič.

Pečečnik je dodal, da je vse tveganje za organizacijo treh tekem, ki bi se odvijale 4., 6. in 8. januarja, na organizatorjih, da pa si bo kot lastnik stadiona prizadeval, da se ta želja uresniči, saj bi bilo to dobro tudi za sam stadion. Vodja projekta Bežigrajski športni park Maja Štefula je povedala, da so pred časom očistili in nekoliko uredili površino stadiona, vendar po njenih besedah to ni bilo povezano z obetom hokejske tekme na nekdaj sveti nogometni zelenici.

Potrebovali bodo soglasje zavoda

Vsa dovoljenja za izvedbo hokejskih tekem na prostem bodo po Pečečnikovih besedah morali priskrbeti organizatorji. Med drugim bodo potrebovali tudi kulturnovarstvene pogoje in soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, je dejal vodja ljubljanske območne enote zavoda Boris Vičič. Pojasnil je, da je Plečnikov stadion po odloku spomenik državnega pomena, zato morajo organizatorji za vse posege in dogajanja na zaščitenem območju pridobiti soglasje zavoda. Dejal je tudi, da zavod za zdaj ni prejel še nobene vloge v zvezi s tem dogodkom. »Ko bomo prejeli dokumentacijo, bomo odločili v skladu z veljavnim odlokom o razglasitvi,« je pristavil Vičič.

Koliko bi stala organizacija treh tekem na prostem, Langerholz ni znal točno povedati. Dejal je le, da bi po prvotnih izračunih na vsako izmed treh tekem moralo priti vsaj po 6000 gledalcev, da bi se jim projekt izplačal.

Zagrebčanom se je spektakel izplačal

Po besedah tiskovnega predstavnika Medveščaka Ranka Vučinića je zagrebški hokejski klub, ki je letos v Pulju organiziral Arena Ice Fever, za dve tekmi, ki so jih hokejisti odigrali v več kot 2000 let starem amfiteatru, odštel skoraj pol milijona evrov. Stroške so v celoti pokrili s prodajo vstopnic za tekme in s prodajo marketinških in medijskih pravic. Po Vučiniću se je ta projekt izplačal tako klubu kot tudi mestu Pulj, saj je Arena Ice Fever pritegnila pozornost tudi svetovnih medijev.

Vučinić je dejal, da so puljski projekt pripravljali v tišini okoli štiri mesece in da so z načrtovanjem začeli potem, ko so lokalna skupnost in strokovnjaki iz Arheološkega muzeja Pulj izrazili podporo projektu. Po njegovih besedah je bil najbolj zahteven del projekta pridobivanje dovoljenj konservatorjev iz Arheološkega muzeja Pulj. Ti so namreč od organizatorjev zahtevali, da Areno po dogodku zapustijo v takšnem stanju, kot so jo dobili, saj gre za kulturni spomenik z veliko vrednostjo. »Vsak, tudi najmanjši poseg so morali odobriti konservatorji in zaposleni v arheološkem muzeju. Preglede in nadzor med postavljanjem leda in tribun ter med samimi tekmami smo opravljali vsakih nekaj ur,« je zagotovil Vučinić, ki si želi, da bi Olimpijin projekt naletel na dober odziv, saj bi eno od treh tekem na spektaklu v Plečnikovem stadionu Olimpija odigrala tudi z Zagrebčani.