V poslanski skupini SD so po besedah njenega vodje Janka Vebra o predlogu za sklic seje odbora DZ za notranjo politiko razmišljali že dan po ponedeljkovih protestih v Mariboru, predvsem z namenom, da se kaj takega ne bi nadaljevalo tudi v ostalih krajih. V torek so se sicer protestniki zbrali tudi v Mariboru, v sredo pa na Jesenicah.

Pravica do zbiranja je neodtujljiva

"Ker kaže, da se protesti v Mariboru ne bodo končali, napoveduje pa se tudi širitev v druge kraje, kot nosilci ene od vej oblasti ne moremo ostati neprizadeti. Posebej zaradi tega, ker ni mogoče izključiti, da tudi drugi protestni shodi ne bodo potekali brez nasilja," so v zahtevi pojasnili razloge za sklic seje.

Med drugim poudarjajo, da je pravica do zbiranja in združevanja neodtujljiva, in obžalujejo, da so sprva mirne demonstracije v Mariboru prerasle v nasilno obračunavanje in tudi uničevanje. Še posebej zato, ker so posamezni demonstranti in tudi policisti utrpeli poškodbe. Ni pa mogoče prezreti tudi materialne škode.

"Po pričevanjih udeležencev protestov in po medijskih objavah sodeč se upravičeno zastavlja vprašanje, kdo je usmerjal policijsko akcijo in kakšna so bila navodila operativnega štaba," pišejo v zahtevi. Zato pričakujejo natančno in objektivno oceno vseh izvedenih ukrepov nepristranske in neodvisne strokovne komisije.

Ravnanje policije naj preiskuje neodvisna skupina strokovnjakov

Poslanci med drugim predlagajo sprejem sklepa, da naj vlada odboru posreduje poročilo o nasilnih izgredih med protesti v Mariboru in naj ustanovi neodvisno ter nepristransko skupino strokovnjakov, ki bo preiskala ravnanje policije v Mariboru.

Medtem pa sta poslanski skupini SDS in NSi zahtevali sklic nujne seje odbora DZ za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino, na kateri bi razpravljali o pozivanju k nestrpnosti in nasilju v nekaterih medijih. Tem namreč očitajo, da so ob mariborskih protestih svoj prostor odprli neposrednemu pozivanju k nasilju.

V ponedeljek je v Mariboru potekal doslej največji protestni shod proti županu Francu Kanglerju, ki se ga je po nekaterih ocenah udeležilo več kot 6000 ljudi. Protest se je ob koncu sprevrgel v nasilje. Ko se je del protestnikov odpravil proti stavbi občine, je posredovala policija in razgnala demonstrante, ki so se razkropili v manjše skupine po mestu. Več sto protestnikov se je v torek zbralo tudi v Ljubljani na shodu v podporo Mariborčanom, protestirali pa so tudi proti vladi in lokalnim oblastem. V sredo se je okoli sto protestnikov zbralo tudi na Jesenicah, na spletnih omrežjih pa se pojavljajo tudi pozivi k protestom v drugih krajih.