Na zdravstveni blagajni, ki bo lekarnam za novembrsko delo plačala šele januarja, so se z veletrgovci tik pred zdajci dogovorili, da kljub zamudi pri plačilih ne bodo omejili dobav zdravil. Bolniki bodo lahko decembra zdravila zato prevzeli kot do zdaj in ne le za »sproti«, kot je kazalo še do včeraj. Kljub temu težave lekarn s plačevanjem za zaloge zdravil ostajajo. Kot opozarjajo v Lekarniški zbornici Slovenije, se lahko zaradi tega kakšna v prihodnje tudi zapre.

Z receptom v sosednjo občino?

V zadnjih letih sta se v Sloveniji zaprli dve zasebni lekarni, ki nista več zmogli pokrivati stroškov. Ena v Preddvoru, kjer so kasneje svojo enoto odprle Gorenjske lekarne, in lekarna v Makolah, kjer pa, čeprav je najbližja lekarna oddaljena 12 kilometrov, rešitve še niso našli. Zdaj se težave zaostrujejo, delno tudi zaradi padanja kupne moči, ki je zunaj velikih središč še posebno izrazito. Majhne lekarne na periferiji primanjkljaja zaradi vse bolj omejenih javnih sredstev zato ne morejo nadomestiti s prodajo kozmetike, prehranskih dopolnil in zdravil brez recepta. Če bi se nekatere od njih zaprle, bi imeli ponekod le še zdravnika, bolniki pa bi morali z recepti hoditi tudi v deset ali dvajset kilometrov oddaljene kraje, ugotavljajo v zbornici.

Kot je pojasnil Dušan Hus iz celjske zasebne lekarne Apoteka pri teatru, imajo marsikje že precejšnje težave z likvidnostjo. Nekatere lekarne lahko tako zdravila dobijo le, če svojim dobaviteljem plačajo vnaprej, nekatere pa najemajo tudi kredite za plačevanje dolgov.

Za javne zavode bi bilo najemanje premostitvenih kreditov nerealno, saj potrebujejo soglasje ustanoviteljev, je opozorila Darja Potočnik Benčič iz Lekarne Ptuj. Tudi zaloge zdravil bi težko zmanjšali, saj so jih optimizirali že, ko je ZZZS svoj plačilni rok za lekarne podaljšal s 15 na 30 dni, pravi.

Dragih zdravil bolniki ne bi več dobili »na zalogo«

Predsednik lekarniške zbornice Miran Golub je zdravstveno politiko pozval, naj poskrbi za sistemske rešitve, da ne bi več prihajalo do težav pri financiranju zalog zdravil. Podobne zagate kot letos, le da v manjšem obsegu, so namreč imeli že lani. Še zlasti se bojijo, da bi se ponovile že med prihodnjim letom. »Zavedamo se, da smo v kriznih časih in varčujemo, kolikor se da, ampak nekje je konec,« je dejal Golub.

Rešitev, ki bi preprečile ponavljanje težav z zalogami v lekarnah, za zdaj še ni na mizi, se pa v lekarniški zbornici z zdravstveno blagajno pogovarjajo o možnosti, da bi bolniki draga zdravila v prihodnje prejemali v manjših količinah. Opažajo namreč, da jih bolniki pogosto ne porabijo »do konca« in zato ta zdravila pogosto končajo med odpadnimi.