Trenutno ne deluje še nobeno slovensko smučišče, če pa se bodo dolgoročne vremenske napovedi uresničile, bi lahko bil ponekod začetek smučarske sezone v začetku decembra, pravi Jesenšek. Vse je tako odvisno od vremena, so pa vsa večja in večina manjših slovenskih smučišč opremljena s sistemi za zasneževanje, tako da sam sneg ni več problem. Tudi vode, potrebne za zasneževanje, je letos po vseh padavinah verjetno dovolj, dodaja Jesenšek.

Potem ko so lani nekatera smučišča uvedla enotno smučarsko vozovnico, letos večjih novosti na smučiščih ni. So pa na veliko centrih uvedli nekaj manjših investicij, kot so nekateri novi poligoni. Med drugim so na Golteh bogatejši za deskarski park, nočno sankališče in poligon za ledno plezanje in nočno spuščanje po jekleni vrvi, na Rogli pa so uredili novo smučarsko progo. Zadnja večja naložba je po Jesenškovih besedah bila v lanski sezoni, in sicer nova štirisedežnica na smučišču Pungart na Kopah.

Gospodarske razmere se poznajo tudi na smučiščih

Jesenšek pravi, da se v tem obdobju tudi na smučiščih poznajo splošne gospodarske razmere, saj ni pravega investicijskega kapitala, čeprav obstaja kar nekaj večjih in velikih projektov za slovenska smučišča, na izvedbo katerih bo tako treba še počakati. Poleg pomanjkanja denarnih in investicijskih sredstev pa se tudi smučišča soočajo s plačilno nedisciplino.

Jesenšek je lansko smučarsko sezono ocenil kot povprečno, pri čemer so bile razlike med smučišči v vzhodni in zahodni Sloveniji. Medtem ko so smučišča v vzhodni Sloveniji imele kar nekaj težav z vremenom in snežnimi razmerami, je bilo stanje na zahodu nekoliko boljše. Dejstvo pa je, da imajo slovenski smučarski centri za seboj tri nekoliko slabše zime, kar se pozna v finančnem položaju slovenskih žičničarjev, ki je po Jesenškovih besedah trenutno "kar precej težak".

Težave na smučišču Stari vrh

Med večjimi smučišči je trenutno nekaj težav še na smučišču Stari vrh, kjer so razmere predstavili tudi na novinarski konferenci pred dnevi, vendar v združenju upajo, da bodo tako lastniki, občine in banke našli skupni jezik in da bo tudi to smučišče v prihajajoči sezoni obratovalo.

Sicer pa žičničarji pozdravljajo vnovično uvedbo dvotedenskih zimskih počitnic za šolarje, saj se jim je vmesna združitev počitnic na en teden poznala pri prihodkih, tako kot tudi ostalim turističnim ponudnikom.

Kranjska Gora med najbolj ugodnimi smučarskimi destinacijami

Smučišče Kranjska Gora se je v teh dneh znašlo na seznamu cenovno najugodnejših smučarskih destinacij, in sicer na drugem mestu. Poročilo Post Office Travel Money o smučarskih počitnicah je pokazalo, da je med najbolj ugodnimi smučarskimi državami Italija, saj so se na omenjenem seznamu znašla kar tri tamkajšnja zimska letovišča - Livigno, Sestriere in Cervinio. Naša severna soseda Avstrija ima v deseterici dve letovišči, Ellmau in Mayrhofen.

Na vrhu lestvice se je znašla Bolgarija, natančneje Bansko, kjer bi za šestdnevni oddih odšteli 327 evrov. V Kranjski Gori bi ista ponudba stala točno 400 evrov. Avtorji poročila so namreč gledali na ceno šestdnevne smučarske vozovnice, najema smuči in pancerjev, smučarsko šolo in ceno prehranjevanja na smučišču.

Sicer je ob vsem tem treba poudariti, da so pri tem preučevali le 27 večjih smučarskih letovišč v Evropi in Severni Ameriki.