Vesela opera 1957, Warner Bros.

Morda slovenski prevod naslova What's Opera Doc? ni ravno idealen, pravijo pa, da gre za edini tovrsten projekt, ki mu je uspelo osemnajst ur Wagnerjeve glasbe spraviti v manj kot sedemminutni vrtiljak zabave. V glavni vlogi je Bugs Bunny, po naše Zajček Dolgoušček, ki ga po sceni lovi zlobni lovec Elmer Fudd. Lika se lovita, pojeta, plešeta in pokata vice, podlaga pa je Wagner. Tako duhoviti zajec kot lovec z govorno napako sta tradicionalna, če ne kar legendarna lika in večna sovražnika iz serije Merrie Melodies. Risanko Vesela opera je režiral Charles Martin »Chuck« Jones, zgodbo pa si je izmislil Michael Maltese, ki je napisal tudi skladbo Return My Love.

Racmanova norost 1953, Warner Bros.

Prevod naslova Duck Amuck v slovenščini ne obstaja, prav tako pa je skoraj nemogoče prevesti ime glavnega lika risanke Daffy Ducka, čeprav obstaja za silo ime Racman Tepko. Sicer pa gre za sedemminutni animirani psihedelični film, ki ga je režiral Chuck Jones, scenarij pa napisal Michael Maltese. Že tako nervozni racman je žrtev animatorja, ki poljubno spreminja njega, njegovo okolico in ozadje slike v različne oblike in stanja. Racmanu je glas posodil Mel Blanc, človek, ki je sicer tudi glas večine Warnerjevih likov.

Koncert orkestra 1935, Disney

The Band Concert je devetminutna risanka, ki jo je režiral Wilfred Jackson. Gre za prvo Disneyjevo barvno risanko in za njegov najpomembnejši kratki film. To je zgodba ansambla, ki mu dirigira Mišek Miki: pred publiko v parku poskuša odigrati uverturo k operi William Tell Gioachina Rossinija. Občasno jim uspe ujeti ritem, največkrat pa je kaj narobe s publiko, s prašički, z vremenom ali s prodajalcem sladoleda Racmanom Jako, ki hoče na vsak način odigrati kako drugo manj primerno skladbo na svoje flavte.

Duck Dodgers v polpetindvajsetem stoletju 1953, Warner Bros.

Sedemminutni animirani film Duck Dodgers in the 24th and a half Century je znanstvenofantastična risanka, v kateri je Racman Tepko v vlogi Ducka Dodgersa (ime je parodija stripovskega junaka Bucka Rogersa), raziskovalca vesolja, ki išče redek element illidium phosdex na planetu z imenom Planet X. Režijo so zaupali najboljšemu Chucku Jonesu, zgodbo je napisal najboljši Michael Maltese, glas pa je posodil najboljši Mel Blanc, človek, ki ga spletni filmski iskalnik IMDb povezuje z več tisoč različnimi filmi.

Žabji večer 1955, Warner Bros.

Tudi One Froggy Evening ima za režiserja Chucka Jonesa in za scenarista Michaela Malteseja, glas je posodil Bill Roberts, pomemben pa je v tem primeru tudi glasbeni režiser Milt Franklyn. Gre namreč za glasbeno risanko, v kateri nastopa žabec z imenom Michigan J. Frog. Žabec s cilindrom in palico pleše in prepeva skladbe s konca devetnajstega in začetka dvajsetega stoletja, a svojemu lastniku prinaša zgolj nesrečo. Njegov zeleni lik je bil nekaj časa tudi maskota televizije WB. Mimogrede, žabčevo ime izhaja iz Maltesejeve pesmi The Michigan Rag.

Dinozaver Gertie 1914, Winsor McKay

Gertie the Dinosaur je najstarejša med že tako zelo starimi risankami v Beckovi knjigi. Avtor dela v vseh pogledih je pionir animiranega filma Winsor McKay. Risanka, ki je bila premierno prikazana v Chicagu, je dolga 12 minut in 18 sekund in je kar nekaj časa veljala za najstarejšo, zdaj pa jo vodijo (le še) kot najstarejšo risanko s prepoznavnim glavnim likom – brontozavrom, ki za publiko izvaja različne trike pod vodstvom dreserja Winsorja McKaya. Avtor ob koncu narisano žival celo zajaha.

Vroča Rdeča kapica 1943, MGM

Red Hot Dinning Hood je ena najbolj nenavadnih risank vseh časov. Tex Avery je režiral parodijo na Rdečo kapico, ki je v njegovi verziji privlačna barska pevka, v katero se zaljubi obiskovalec bogati Volk. A Rdeča kapica ga ne mara, zato ga pošlje k babici, ki hoče na vsak način spati z Volkom. Volk ji po mnogih šaljivih peripetijah pobegne, a na koncu, ko spet zagleda v baru Rdečo kapico, raje naredi samomor, kot da bi se z njo še naprej zapletal. Mimogrede, za lik Vroče Rdeče kapice so uporabili igralko z najlepšimi nogami v Hollywoodu Betty Grable.

Pujsek v zmešani deželi 1938, Warner Bros.

Še ena sedemminutna risanka iz studiev bratov Warner. Porky in Wackyland je pravzaprav potovanje Pujska skozi surrealistično pokrajino neobičajnih oblik in živali, v kateri išče ptico Do-Do. Vrednost ptiča je štiri bilijone dolarjev, največja vrednost animiranega filma pa je v domišljijskem svetu Črne Afrike (na moč podobnem Dalijevim delom), ki ga je režiral Robert Clampett. Zgodbo je napisal Warren Forest.

Gerald McBoing-Boing 1950, UPA

Zgodbo o fantu, ki se namesto z besedami izraža z različnimi zvoki ali zvočnimi efekti (najraje izdavi boing boing, dobro pa tudi hupa ali oponaša vlak), je napisal Theodor Seuss Geisel, sicer znani pisatelj mladinskih knjig, recimo Kako je Grinch ukradel Božič. Risanko o fantu, ki ga zdravniki ne znajo pozdraviti, je režiral Robert Cannon, v naslednjih letih pa je doživela še štiri nadaljevanja, saj je jasno, da odtrganim zvokom, ki jih je pri dveh letih začel proizvajati Gerald, ni ne konca ne kraja.

Veliki kanarček 1947, MGM

King-Size Canary je po Vroči Rdeči kapici še en vrhunski izdelek režiserja Texa Averyja, ki je podpisan kar pod 145 animiranih filmov. Scenarij je napisal Henry Wilson Allen, ki je za hollywoodske filme in risanke napisal 64 scenarijev. Pri Velikem kanarčku gre za osemminutno risanko, ki govori o sestradanem neimenovanem mačku. Potepuški mačkon hoče pomalicati kanarčka, ki pa je bolan in shiran, zato ga poveča s posebnim napitkom za rast. V zgodbo, polno pretiravanj, sadističnih vzorcev in zvočnih efektov, so vključeni vsi tako značilni odnosi maček-miš, maček-pes, maček-ptič.