Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič in varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik sta se na današnjem sestanku lotila obširnega seznama tem, ki zadevajo področje delovanja ministrstva. Med drugim sta ugotovila, da sta prišla do podobnih ugotovitev s področja sodstva.

Kot je minister Pličanič pojasnil na novinarski konferenci po srečanju, so se na ministrstvu odločili preveriti podatke iz sodne statistike glede sodnih zaostankov in časa trajanja posameznih zadev. Ugotovili so, da je trend na tem področju ravno obraten, kot ga je predstavljalo sodstvo, je povedal minister.

Teh podatkov sicer po njegovih besedah ne gre posploševati, saj so odvisni od sodišča in vrste postopkov. "Splošna ugotovitev pa je, da je z metodologijo statistike, ki jo uporablja sodstvo, očitno nekaj narobe," je pojasnil minister in napovedal, da bo rezultate projekta, ki so ga pripravili na ministrstvu, podrobneje predstavil prihodnji teden.

Tudi Čebašek Travnikova je potrdila, da so podatki urada varuha bližji tistim, s katerimi razpolaga ministrstvo, kot tistim sodne uprave. Kot je dejala, se postopki na prvi stopnji resda rešujejo hitreje, čas do konca sodne procedure pa je daljši.

Neučinkovitost inšpekcijskih služb

Sogovornika sta se danes dotaknila tudi drugih aktualnih vprašanj. Tako sta med drugim opozorila na neučinkovitost inšpekcijskih služb in se dotaknila razmer v slovenskih zaporih. Minister je varuhinjo obenem seznanil s tem, da bo v kratkem začela veljati znižana notarska tarifa, za katero so se na ministrstvu odločili v dogovoru z notarsko zbornico.

V uradnem listu so tudi uradno objavljene spremembe in dopolnitve notarske tarife, s katerimi se nižajo nekatere notarske storitve. Po navedbah ministrstva za pravosodje in javno upravo je znižanje za posamezne notarske pristojbine različno, sega pa od 10 do 50 odstotkov.

Na ministrstvu pojasnjujejo, da bo po spremembah tako denimo pristojbina za sestavo prodajne pogodbe, če gre za vrednost predmeta 114.750 evrov, stala 146 evrov, pred spremembo pa je bila 230 evra. Pristojbina za notarski zapis najemne pogodbe, če je vrednost prostora do 46.800 evrov, je doslej bila 184 evra, odslej pa bo 146 evrov.

Znižuje se overitev podpisa na pogodbi, ki po novem znaša 23 evrov (do zdaj je znašala 37 evrov), če je vrednost predmeta 68.850 evrov. Prav tako se znižuje pristojbina za prevzem, hrambo ter izročitev denarja in vrednostnih papirjev, in sicer s 122 na 95 evrov, če znaša osnova za odmero 22.950 evrov.

Znižuje se tudi pristojbina za sodelovanje notarja na skupščini delniške družbe, če je vrednost osnovnega kapitala 918.000 evrov, in sicer s 430 evrov na 358 evrov.

Glavni namen sprememb je pocenitev

Kot so v izjavi za javnost zapisali na ministrstvu, je glavni namen sprememb in dopolnitev notarske tarife njena pocenitev. Na ministrstvu namreč ocenjujejo, "da morajo v času gospodarske in finančne krize ter poslabšanja finančnega stanja prebivalstva, tudi notarji, kot nosilci javne službe, tako kot tudi ostali nosilci javnih pooblastil, z znižanjem notarskih tarif nositi del odgovornosti in prispevati k izboljšanju finančnega stanja državljanov".

"Na ta način bo omogočena večja dostopnost notarskih storitev za uporabnike, s spremembami in dopolnitvami pa bo med drugim vzpostavljena tudi sorazmernost med obsegom vloženega strokovnega dela in časa notarja ter ceno notarskih storitev," so zapisali.

Nižje tarife, ki jih je zahtevalo ministrstvo in so bile usklajene z Notarsko zbornico Slovenije, bodo začele veljati čez 15 dni.

Notarske storitve po mnenju pravne stroke ne morejo biti nepotreben strošek

Notarske storitve ne morejo biti nepotreben strošek, saj so lahko stroški, ki nastanejo zaradi tega, ker nekaj ni bilo opravljeno pri notarju, neprimerno višji, so na današnji okrogli mizi med drugim ugotavljali zbrani notarji, odvetniki in pravni teoretiki. Spregovorili so še o pristojnostih notarjev in razvoju notariata v zadnjih slabih 18 letih.

Za nekoga, ki prodaja hišo, notar res ne more biti prevelik strošek, poleg tega mu je v interesu, da se posel izpelje tako, kot je treba, je dejal odvetnik Stojan Zdolšek, ob tem je dodal, da so tarife velikokrat predmet političnih manipulacij.

Slednjemu je pritrdil tudi pravnik Lojze Ude, ob tem pa opozoril, da so lahko stroški, ki jih imajo stranke zaradi tega, ker nekaj ni bilo narejeno pri notarju, neprimerno višji od stroškov za notarja.

Na okrogli mizi, ki jo je pripravila notarska zbornica, so veliko pozornosti namenili položaju, v katerem se nahaja notariat, in kakovosti njegovega dela. Predsednica Notarske zbornice Slovenije Marjana Tičar Bešter je tako opozorila, da je obstoj nekaterih notarskih pisarn ogrožen. Do slednjega po njenih besedah prihaja, ker se je notarjem v 17 in pol letih obstoja nižalo tarife in odvzemalo pristojnosti. V zbornici si zato želijo, da bi notarji od sodišč prevzeli zapuščinske zadeve, je povedala.

Da bi bilo slednje smiselno, je ocenil tudi Ude, ob tem pa opozoril, da je to smiselno le do takrat, dokler dediči niso v sporu, ko pa pride do spora, morajo zadevo prevzeti sodišča. Tudi sicer so nekateri navzoči na okrogli mizi ugotavljali, da so po letih razprave o tem, ali naj notarji prevzamejo zapuščinske zadeve, zdaj vendarle prišli do točke, ko bi se to lahko zgodilo.

Zdolšek: Pravna varnost občanov je zaradi notarjev višja

Po besedah predsednice sodniškega društva Janje Roblek so odvetniki v preteklosti prenosu zapuščinskih zadev na notarje nasprotovali, ker bi izgubili finančni dotok, ki jim ga prinašajo tovrstne zadeve, pa tudi zato, ker so obstajali pomisleki, ali bodo dediči dovolj dobro pravno zavarovani. Sama se sicer strinja, da se zadeve, za katere ni potrebno, da jih obravnavajo sodišča, prenesejo na notarje, hkrati pa opozarja, da je treba udeležencem v postopku zagotoviti ustrezno pravno varnost, ki jo nudijo sodišča, kadar je to potrebno.

Da bi notarji lahko dobili še nekatere dodatne pristojnosti, se je strinjal tudi pravnik Miro Cerar, a ob tem opozoril, da gredo trendi ravno v nasprotno smer, to je v smer, ko se skuša notarjem pristojnosti odvzemati. "A to je slaba usmeritev, posebej tam, kjer je potrebno višje pravno znanje," je dejal in tudi on dodal, da mora biti vodilo pri vsem najprej pravna varnost državljanov.

Sicer pa odvetnik Zdolšek ocenjuje, da je pravna varnost državljanov, odkar imamo notarje, neprimerno višja, prav tako se je po njegovih besedah kot neupravičena izkazala bojazen, da bodo notarji odvetnikom odžirali dohodek.

Tudi podpredsednica vrhovnega sodišča Nina Betetto je povedala, da je kakovost notarskih zapisov v praksi dokaj visoka, čeprav se tu in tam pojavijo tudi kakšne izjeme. Tudi zato morajo biti po njenih besedah kriteriji za to, da nekdo postane notar, visoki. Sicer pa ugotavlja, da je kakovost pogodb, ki so sestavljene v obliki notarskega zapisa, neprimerno višja od pogodb, ki jih sestavijo stranke same. Zato vsem svetuje, da vedno, ko gre za zahtevnejši pravni posel, pogodbo sestavijo v obliki notarskega zapisa.

V uradnem listu so sicer danes objavljene spremembe in dopolnitve notarske tarife, s katerimi se nekatere notarske tarife nižajo. Nižje tarife, ki jih je zahtevalo ministrstvo za pravosodje in javno upravo in so bile usklajene z Notarsko zbornico Slovenije, bodo začele veljati čez 15 dni.

Pličanič: Pedofilija je eno najbolj zavržnih kaznivih dejanj

Pličanič in Čebašek-Travnikova sta se na današnjems rečanju dotaknila tudi problematike pedofilije, na razsežnost katere je v zadnjih dneh opozorila ena od komercialnih televizij. Varuhinja je dejala, da sicer zagovarja register pedofilov, ki pa zaradi zaščite žrtev ne bi bil javen.

"To je eno najbolj zavržnih kaznivih dejanj, kar jih je," je dodal Pličanič. Po oceni ministra so predpisi na tem področju sicer ustrezni, ni pa ustrezno njihovo uveljavljanje v praksi. Tožilstvo, policija in sodstvo bi morali tu biti bistveno bolj aktivni in odločni. Več pa je treba narediti tudi na tem, da bodo žrtve takšnih kaznivih dejanj v resnici imele primerne možnosti, da bodo storilce prijavile, je povedal Pličanič.

Nasploh pa sta se strinjala, da sodelovanje med uradom varuha in ministrstvom poteka dobro. Čebašek Travnikova je pojasnila, da ministrstvo redno in vsebinsko odgovarja na poizvedbe urada.

Pličanič je potrdil, da je bil sestanek konstruktiven, obenem pa izpostavil pomembnost institucije varuha za oblikovanje zakonodaje. Glavna naloga varuha je, da opozarja na probleme, s katerimi se srečuje ob stiku z državljani, in da na podlagi teh izkušenj tistim, ki imajo vzvode za spremembe, te tudi predlaga, je povedal minister.