Napovedi, da se bo po razrešitvi dolgoletne predsednice uprave Probanke Romane Pajenk začel krhati tudi poslovno-nepremičninski imperij njenega brata Tomaža Ročnika, so se začele uresničevati.

Avtotehna, katere pomemben solastnik je preko svojih podjetij tudi Ročnik, je namreč le nekaj dni po razrešitvi Pajenkove unovčila menice in od družbe Ročnikovega Fractal-Consultinga zahtevala vračilo treh milijonov evrov posojil. Na sklep okrajnega sodišča v Velenju se je Ročnik pritožil, vendar je Avtotehna prav to pritožbo izkoristila za vpis zastavne pravice in prepovedi razpolaganja na večjem številu Ročnikovih podjetij. S pritožbo so bili namreč podani znaki nevarnosti, da bo Avtotehni pod vodstvom Jordana Kocjančiča (tudi član nadzornega sveta Probanke) onemogočena oziroma zelo otežena izterjava danih posojil.

Ročnik tako po novem ne more prosto razpolagati niti s svojim osrednjim holdingom Fraktal-Consulting niti z nepremičninsko družbo Toming-Consulting, ki je imela še konec lanskega leta za več kot 40 milijonov evrov premoženja in preko katere Ročnik izvaja velik del svojih nepremičninskih projektov. V Avtotehni pa se niso ustavili pri le teh dveh družbah, saj so prepoved razpolaganja in obremenitve dosegli tudi na številnih manjših Ročnikovih družbah in finančnih naložbah.

»To je že urejeno,« nam je zatrdil Ročnik, ki pa na vprašanje, zakaj je na njegovih družbah potemtakem še vedno vpisana prepoved razpolaganja, ni želel odgovoriti. »Gre za zasebno podjetje in to je moja stvar,« je bil kratek. »Naših konkretnih relacij z našimi poslovnimi partnerji v skladu z dobrimi poslovnimi praksami in varovanjem poslovnih skrivnosti ne moremo razkrivati,« nam je povedal glavni izvršni direktor Avtotehne Peter Štrbenk.

Velenjskemu poslovnežu je pred svojimi nekdanjimi poslovnimi partnerji in dolgoletnimi zavezniki sicer uspelo rešiti več pomembnih naložb, med drugim tudi družbo Fortis 3000, ki ima v lasti četrtino Avtotehne, ter pekarski del svojega imperija, ki ga obvladuje preko družbe Millcom Skupina. Za zdaj lahko Ročnik prosto razpolaga tudi z družbo Igem, preko katere obvladuje koroško gradbeno skupino SGP Kograd, vendar pa je to le slaba tolažba. Po navedbah naših virov naj bi se banke upnice vedno bolj nagibale k temu, da unovčijo zavarovanja koroškega gradbinca. Največja bančna upnica Igema je po naših informacijah prav Probanka, ki je družbi posodila okoli 15 milijonov evrov, svoja posojila pa zavarovala s številnimi nepremičninami v Trbovljah in Mozirju.

Izterjava posojil od Ročnikovih podjetij je sicer ena izmed manjših skrbi Avtotehne, od katere banke upnice zahtevajo konkretnejšo razdolžitev. V Avtotehni so vse upe polagali na prodajo mariborskega proizvajalca umetnih brusov Swatycomet. Tega so prvotno nameravali prodati že v začetku letošnjega leta, vendar so se prodajni postopki zavlekli. Neuradno zato, ker so bile že nezavezujoče ponudbe potencialnih strateških partnerjev bistveno pod pričakovanji Avtotehne, ki je za svojo hčerinsko družbo pričakovala najmanj 40 milijonov evrov. Toda doslej v Avtotehni za Swatycomet niso dobili še niti ene zavezujoče ponudbe, od nakupa pa naj bi se že umaknili tudi številni potencialni investitorji.