To je ponižujoče dejanje za vse žrtve

Predsednik Republike Srbske, Milorad Dodik, je osvoboditev generalov komentiral kot ponižujoče dejanje za vse žrtve vojne in dodal, da je bila odločitev sprejeta pod političnim pritiskom, zaradi skorajšnjega vstopa Hrvaške v EU.

''Politika je imela odločilni vpliv. Hrvaška, ki bi morala postati del Evropske unije, s sodbo o skupinskem zločinskem dejanju nedvomno ne bi imela dobrih referenc,'' je dejal Dodik. Prepričan je, da je sodba indikator selektivnosti mednarodne pravice.

''To je ponižujoča odločitev za vse žrtve, za vse Srbe … za vse, ki so verjeli, da obstaja mednarodna pravica. Sedaj smo lahko prepričani, da je ta pravica selektivna in politična , ter da se samo na ta način izvaja,'' dodaja predsednik in zaključi, da se je po pritožbi na sodbo prvostopenjskega sodišča morda sicer lahko pričakovalo zmanjšanje kazni, nikakor pa kaj takega.

Sodišče izgubilo vso kredibilnost

Podpredsednik srbske vlade, Rasim Ljalić, je dejal, da je z razsodbo Haaško sodišče izgubilo vso kredibilnost. ''Kar se je danes zgodilo, je dokaz selektivne pravice, ki pa je slabša od katerekoli krivice.''

Srbski tožilec za vojne zločine Vladimir Vukčević je oprostilno sodbo označil za škandalozno. Na odločitev so se odzvali tudi Srbi na Hrvaškem.

Vukčević je po poročanju srbske tiskovne agencije Beta še dejal, da je oprostitev hrvaških generalov pravno nesprejemljiva.

"Z oprostilno sodbo je zelo, zelo resno ogroženo načelo kaznovanja vojnih zločinov," je za časnik Blic dejal srbski tožilec za vojne zločine. Dodal je, da se je na področju Republike srbske krajine zgodil eden od najhujših vojnih zločinov na ozemlju nekdanje Jugoslavije. Po njegovem je v celoti nesprejemljivo, da prvostopenjsko sodišče obtožena obsodi na dolgoletno zaporno kazen, drugostopenjsko sodišče pa ju oprosti.

Haaško sodišče ponovno ubilo vse žrtve Nevihte

Dragan Marković Palma, vodja srbske koalicijske stranke Jedinstvena Srbija je dejal, da je Haag ''legaliziral največje etnično čiščenje v Evropi po drugi svetovni vojni. Haag je s to odločitvijo ponovno ubil vse, ki so bili zverinsko ubiti med in po operaciji Nevihta''.

Srbska napredna stranka, ki je največja koalicijska stranka, trdi da haaško sodišče tako ali drugače večkrat podaja politične, kot pa pravne odločitve. ''Razočarani smo nad odnosom mednarodnih institucij do srbskega naroda, ignoriranjem dejstev in nespoštovanjem žrtev Nevihte, ki je bila največji zločin moderne Evrope po drugi svetovni vojni.''

''Kdo je potem odgovoren za poboje?''

Podpredsednik Samostojne demokratske srbske stranke in predsednik Srbskega narodnega sveta, ki je predstavniško telo hrvaških Srbov, Milorad Pupovac pa je v Zagrebu dejal, da to, kar je dobro za generala Gotovino in Markača, ni dobro za žrtve in nadaljevanje sprave v regiji.

"Po tej razsodbi, ki je dobra za generala, ostaja vprašanje, kdo je odgovoren za uboje, preganjanja, uničenje in zažige hiš, saj do sedaj za to še ni nihče odgovarjal," je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina dejal Pupovac.

Na oprostilno sodbo za hrvaška generala se je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug odzval tudi predsednik Hrvaškega helsinškega odbora Ivan Zvonimir Čičak in ocenil, da je sodišče ugotovilo, da so bili zločini storjeni, da pa ni dokazov, da sta zanje odgovorna generala.

Tudi srbski mediji poročajo o obsodbi kot o škandalozni. Portal Alo! ironično navaja: ''220.000 Srbov se je prostovoljno odselilo iz Hrvaške, 1.960 pa se jih je samih ubilo.''