Na podlagi evropske direktive, ki jo morajo države Evropske unije v nacionalno zakonodajo implementirati do prihodnje pomladi, bo v Sloveniji v kratkem sprejet zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o gozdovih. Strokovnjaki so prepričani, da se bo s spremembo zakonodaje pomembno omejila nelegalna sečnja.

Celoten letni posek Slovenije je lani znašal okoli štiri milijone kubičnih metrov lesa. Kot je pojasnil Mitja Piškur z Gozdarskega inštituta Slovenije, se je v letih 2009 in 2010 po nekaterih ocenah v Sloveniji posekalo od 600.000 do 700.000 kubičnih metrov neevidentiranega lesa. Poleg tega, da je nelegalna sečnja povezana z nelegalnim trgovanjem in v večini primerov tudi s korupcijo, so po drugih strani podjetja, ki poslujejo zakonito, v neenakopraven položaju. Obenem pa se zmanjšujejo tudi proračunski prihodki, je dodal Piškur.

Prav čedalje višja nezakonita sečnja in z njo povezano trgovanje sta Evropsko unijo spodbudila k pripravi nove uredbe. Ta določa obveznosti podjetij, ki na trg dajejo les in lesne izdelke. Po Piškurjevih besedah je cilj uredbe zmanjšati količino nezakonito pridobljenega lesa in proizvodov iz tega na trgih Evropske unije.

Pomembna sprememba, ki jo bo prinesel spremenjeni zakon o gozdovih, pa je, da bo gozdnolesne izdelke, ki bodo naloženi na prevozno sredstvo, moral spremljati dokument, tako imenovana prevoznica. Ta bo morala vključevati dovoljenje za posek dreves, dobavitelja, kupca, vrsto in količino izdelkov, datum, čas in namen prevoza, v primerih, ko se leseni izdelki prvič dajejo na trg, so namenjeni začasnemu skladiščenju pred dajanjem na trg ali pa so namenjeni za lastno uporabo. Prevoznik bo prevoznico prejel od lastnika gozda, temu pa jo bo na podlagi izdanega dovoljenja za posek dreves izdal Zavod za gozdove.

Poleg gozdarskih inšpektorjev bodo nad sečnjo dreves v slovenskih gozdovih bedeli tudi cariniki in organi za notranje zadeve. Če bodo »nadzorniki« med drugim ugotovili, da prevažate gozdnolesne izdelke brez tako imenovane prevoznice ali odpremnice, da se dejansko stanje ne ujema s podatki na prevoznici ali da na odpremnici niso vneseni vsi podatki v skladu s predpisom, ki ureja koncesije za izkoriščanje gozdov v državni lasti, boste oglobljeni v višini od 1000 do 30.000 evrov. Globa je predpisana tudi za osebe, ki bodo na trg dajale nezakonito pridobljen les in lesne izdelke.