Tožbo jemljejo resno

Podžupan Mestne občine Maribor Milan Mikl je v sporočilu za javnost o tožbi Fisu na športni arbitraži (Cas) v Lozani navedel: "V Mestni občini Maribor smo prejeto arbitražno tožbo vzeli zelo resno. Prek vikenda smo jo analizirali z našimi slovenskimi odvetniki, danes pa smo za zastopanje v arbitražnem postopku pooblastili ugledno odvetniško družbo iz Züricha. Po njihovem nasvetu bomo za arbitra predlagali uglednega švicarskega odvetnika iz Ženeve. S Slovensko univerzitetno športno zvezo smo dogovorjeni, da bomo v postopku nastopili skupaj. Toženi so namreč oboji skupaj za 7,7 milijona evrov minus prejeta kotizacija v višini 2,85 milijona evrov. Naši švicarski odvetniki so se lotili dela in že pišejo odgovor na tožbo."

Kot je znano, je Slovenija zaradi nastalih kriznih gospodarskih razmer v začetku marca letos odpovedala univerzijado, ki bi morala leta 2013 potekati v Mariboru in okolici. Fisu je že tedaj napovedala tožbo proti Mom in Slovenski univerzitetni športni zvezi, v tem času pa je tudi že našla novega prireditelja. To je italijanski Val di Fiemme.

Mnenja o tožbi Fisu v Sloveniji so deljena

Dejan Stefanović, predsednik Sindikata športnikov Slovenije, je pojasnil, da Cas sploh ni pristojen za zadevo: "Cas ima pristojnosti samo na športnem področju. Na osnovi odločitve Cas izvršba sploh ni možna, seveda pa Cas lahko prepove udeležbo slovenskih športnikov na univerzijadi za določeno obdobje oziroma dokler škoda ni povrnjena." Stefanović poudarja, da bi morala Fisu za svojo odškodnino vložiti zahtevo na redno sodišče. Obstajajo seveda tudi nasprotujoča mnenja o veljavnosti arbitraže in zavezujočih sklepih, saj sta se tudi Slovenija in Hrvaška strinjali, da bi mejna vprašanja reševala preko arbitraže in kljub različnim vsebinam so sklepi zavezujoči.

Pravno je zanimivo tudi dejstvo, da tako Susa kot občina Maribor univerzijade nikoli nista uradno odpovedali, Fisu je hitro našel novega izvajalca in nekateri slovenski športni delavci zahtevo Fisu po odškodnino vidijo le v luči, da obdržijo kotizacijo, ki jo je Fisu preko ministrstva izplačala Susa in ki jo država terja nazaj. Tudi isti so mnenja, da bi Slovenija na način, kot bo univerzijado prihodnje leto izvedel italijanski Trentino, na novih objektih v Planici ter na Rogli in Pokljuki lahko izvedla tudi Slovenija.