Saga o izgubljenih podpisih za referendum o slabi banki je z včerajšnjim poročilom ministrstva za notranje zadeve (MNZ) dobila nepolitično nadaljevanje. Izkazalo se je, da je bilo na 36 »izgubljenih« listih ob pobudi za razpis referenduma skupaj 307 veljavnih podpisov. Pobuda sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije (KNG) je bila torej uspešna in predsednik državnega zbora Gregor Virant bo lahko naslednji teden določil datum za začetek zbiranja 40.000 podpisov. Do začetka zbiranja podpisov se bo sindikat KNG s finančnim ministrom Janezom Šušteršičem še pogajal o morebitnem umiku pobude za referendum, ko bodo podpise začeli zbirati, pa ne več. Sonja Kos, sekretarka KNG, upa, da jim bo za pogajanja ostalo dovolj časa.

V vladnih strankah napovedujejo, da bodo tudi zahtevo sindikatov za referendum o slabi banki poslali v presojo ustavnemu sodišču. Ker se jim z uveljavitvijo tega zakona očitno zelo mudi, bodo verjetno takoj po tistem, ko bo Virant sindikatom določil rok, zahtevali sklic izredne seje državnega zbora – ali pa razširitev dnevnega reda 20. izredne seje, ki naj bi se začela v torek – na kateri bi sprejeli zahtevo za ustavno presojo. Ustavno sodišče ima potem 30 dni časa, da odloči, ali se takšen referendum lahko izvede ali ne, medtem pa se zbiranje podpisov prekine in se ob pozitivni odločitvi ustavnega sodišča spet nadaljuje.

Če bodo sindikalisti ob izteku 35-dnevnega roka zbrali 40.000 podpisov, jih bodo skupaj z zahtevo za razpis poslali predsedniku državnega zbora, ki mora nato v sedmih dneh sprejeti akt o razpisu referenduma. Če ga ne bo, bodo lahko pobudniki od ustavnega sodišča zahtevali, da negativno odločitev parlamenta razveljavi. Lahko pa se pobudniki kadar koli odločijo, da kljub zbranim podpisom ne vložijo zahteve za referendum. Slednje se je enkrat v parlamentarni zgodovini že zgodilo. Povedano drugače, z vložitvijo zahteve za ustavno presojo si je vlada kupila dodaten mesec dni za pritisk na pobudnike, da pobudo umaknejo in zbiranje podpisov prekinejo oziroma da zahteve za referendum skupaj z zbranimi podpisi sploh ne vložijo v državni zbor. Skupno pa ima vlada za to, da prepriča sindikat KNG, na voljo skoraj tri mesece.

Medtem ko so v sindikatu KNG očitno zadovoljni z razpletom, novo štetje podpisov ni zadovoljilo niti koalicijskih niti opozicijskih strank; vse so izginotje soglasno obsodile in pozvale k iskanju krivcev. Ker premier Janez Janša kljub pobudi Pozitivne Slovenije ni razrešil niti ministra Vinka Gorenaka niti ni odstopil Virant, nameravajo zdaj zahtevati sklic izredne seje državnega zbora. Naj spomnimo, da je Virant njihovo prvo zahtevo po sklicu izredne seje državnega zbora zavrnil.

Medtem ko čakamo na odločitev ustavnega sodišča, ali bo dovolilo poslanski referendum o holdingu, je Branko Sevčnikar iz energetskega sindikata včeraj opozoril, da so se »izgubili« tudi njihovi podpisi ob pobudi za razpis referenduma o Slovenskem državnem holdingu. Iz notranjega ministrstva so se na to trditev odzvali z izjavo, da podpisi niso bili izgubljeni, pač pa da so po ugotovitvi 2543 ustreznih podpisov oziroma po zadostitvi zakonske zahteve nehali preverjati veljavnost vseh naslednjih.