Minister za obrambo Aleš Hojs je v torek za Televizijo Slovenija dejal, da je škode po zadnjih ocenah na objektih za 15 milijonov evrov, na državnih cestah za 32 milijonov evrov, na vodotokih pa več kot 100 milijonov evrov. Škoda je tako višja, kot je bila v poplavah leta 2010. Poročilo o škodi, ki ga koordinira ministrstvo za obrambo, bo sicer končano do seje vlade, je napovedal Hojs.

Vlada bo, je dejal, na seji obravnavala njegov predlog, da bi vsaj za začetek z nekimi akontativnimi sredstvi pomagali oz. povrnili stroške tistim najbolj ogroženim, tudi posameznikom. Glede na zakonodajo, bo ta pomoč verjetno morala iti preko Rdečega križa Slovenije in Karitasa. Hojs sicer računa, da bi ta pomoč lahko prišla do tistih, ki jo potrebujejo, vsaj v roku enega tedna.

Že danes pa bo ministrstvo za obrambo v kar največji meri izpraznilo skladišča in na teren poslalo oblačila, odeje in sušilce prostorov, je dejal.

Tudi predsednik vlade Janez Janša je med sredinim obiskom na poplavno najbolj prizadetih območjih Štajerske potrdil, da bo vlada danes odločala o prvih ukrepih pomoči lokalnemu prebivalstvu. "Situacija v državnem proračunu ni rožnata, a bomo postrgali po vseh možnih rezervah, da bo ta pomoč prišla čim prej," je zatrdil.

Slovenija je za pomoč iz evropskega solidarnostnega sklada sicer že zaprosila po poplavah leta 2010 in iz tega sklada dobila 7,5 milijona evrov. Za pomoč lahko zaprosi v desetih tednih po nastanku prve škode, če je ta ocenjena na najmanj 0,6 odstotka njenega bruto nacionalnega dohodka ali 209,4 milijona evrov.

Ponedeljkove poplave so najbolj prizadele Štajersko, Koroško, Posavje in Posočje. Voda je zalila številne stavbe - poškodovanih naj bi bilo nekaj tisoč stanovanjskih in poslovnih objektov - in ceste ter sprožila vrsto plazov.