Premalo časa za ukrepanje

Med direktorji bolnišnic, ki imajo že brez tega resne finančne težave, je novica sprožila precej razburjenja. Generalni direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec nam je potrdil, da je dobil ustno obvestilo, uradnega pa še ne. S sindikati se bodo najverjetneje pogovorili danes, je pojasnil, za ukrepanje pa imajo zelo malo časa. Če denarja za plače res ne bo, kot napovedujejo, bi lahko bolnišnica po Vrhunčevih besedah morda sama najela likvidnostni kredit za izplačilo plač. »Ni pa nujno, da ga bomo dobili. Če bi prej vedeli, da akontacije ne bo oziroma da bomo denar dobili z zamudo, bi bilo lažje,« je izjavil. Prav tako včeraj še ni mogel odgovoriti na vprašanje, kako bi morebitna zamuda pri plačah vplivala na delo v bolnišnici oziroma zdravljenje bolnikov. »Ne vem, kako bodo zaposleni odreagirali, če se to zgodi,« je dejal.

V slovenjegraški bolnišnici obvestila o pomanjkanju denarja za plače včeraj (še) niso dobili, nam je povedal njen direktor Janez Lavre. Dejal je, da ga glede na dosedanje dogajanje takšen scenarij ne bi presenetil. Če v petek denarja za plače ne bodo dobili, jih ne bodo izplačali, v nasprotju z Vrhuncem pa Lavre ne razmišlja o najemanju kreditov. »Niti slučajno ne grem iskat kredita. Prva akontacija v mesecu je največja, okoli 1,3 milijona, plače pa bomo izplačali, ko bo denar. Smo izvajalec zdravstvenih storitev, ne pa depozit denarja – če tisti na vrhu ne znajo delati z denarjem, ne morem tu storiti ničesar. Še zlasti če sem o tem prepozno obveščen,« je povedal Lavre. Predvideva pa, da na skrb za bolnike pomanjkanje denarja za plače vsaj za zdaj ne bo vplivalo.

»Tako se ne bi smeli igrati«

Likvidnostne kredite za plače so do zdaj v zdravstveni blagajni jemali, ker se glavnina prispevkov v blagajno ne nateče na začetku meseca, ampak po 10. dnevu, torej po samem izplačilu plač. Generalni direktor ZZZS Samo Fakin predvideva, da bi bilo lahko v ozadju rdeče luči za te kredite kaznovanje zdravstvene blagajne, ker državnemu proračunu ne želi kar čez noč vrniti 37,6 milijona evrov. Poročali smo že, da glede na ugotovitve Davčne uprave RS toliko znašajo preplačila, ki jih je zaradi napake v njihovem informacijskem sistemu dobila zdravstvena blagajna. Na ZZZS se s takojšnjim vračanjem sredstev, ki pomenijo letni proračun manjše bolnišnice, ne strinjajo in zahtevajo, da razporejanje sredstev znotraj javnih financ preveri še računsko sodišče.

»Ne vem,« je Fakin včeraj odvrnil na vprašanje, kdaj bodo zaposleni dobili plače. »Zadeve postajajo neobvladljive. To se dogaja zaradi napačnih odločitev posameznikov – tistih, ki davkov ne znajo pobrati, in tistih, ki niso sprejeli take zakonodaje, da bi davke lahko učinkoviteje pobirali. S tem, kar počneta Durs in ministrstvo za finance, se ne bi smeli igrati. Sistem je lahko podreti, težko pa bi ga bilo postaviti nazaj,« se je pridušal.