Kot je poudaril ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli, današnji dogodek ni formalen sprejem, ampak predvsem zabava. Predsednik Ameriške gospodarske zbornice v Sloveniji (AmCham) Matej Potokar pa je dejal, da danes v Festivalni dvorani "praznujejo demokracijo" ter se predvsem zabavajo in spoznavajo.

Med zbranimi v Festivalni dvorani so številni znani Slovenci in pa tujci, predvsem Američani, ki živijo v Sloveniji. Organizatorji so med drugim pripravili t.i. mock elections, na katerih lahko zbrani oddajo svoj glas za enega od predsedniških kandidatov. Po dobri uri je bil v prepričljivem vodstvu sedanji predsednik ZDA, demokrat Barack Obama, na končne rezultate pa bo treba še malo počakati.

Mussomeli je v svojem nagovoru med drugim priznal, da je bila volilna bitka v ZDA "neusmiljena" in "antagonistična" ter je razdelila Američane. A kot je poudaril, so volitve ne glede na to velik in pomemben dogodek, predvsem pa "velik izraz demokracije in volje ljudstva".

Tako Obama kot republikanski predsedniški kandidat Mitt Romney sta po njegovih besedah dobra človeka, ki bosta delala to, kar je po njunem mnenju najbolje za ZDA. Kot je sicer priznal, bi eden od njiju po njegovem mnenju ZDA vodil precej bolje kot drugi, a kot veleposlanik o imenih pač ne sme govoriti.

V izjavi za STA je veleposlanik izrazil pričakovanje, da bo zmagovalec današnjih volitev Obama. Ne glede na predvolilne ankete meni, da Obama pri Američanih uživa prednost, poleg tega pa volivci ponavadi predsedniku namenijo še en mandat, če le ni nekih večjih težav. Kot se je pošalil, orkan Sandy, ki je prejšnji teden pustošil po vzhodni obali ZDA, Obami ni koristil, temveč škodil, saj je opustošil le tiste zvezne države, ki tradicionalno volijo demokrate.

Glede prihodnosti je Mussomeli optimističen in pričakuje "bolj pozitivno ozračje", čeprav so Američani - podobno kot Slovenci - trenutno zelo razdeljeni. A retorika kampanje je nekaj povsem drugega kot predsedovanje, je poudaril in spomnil, da "v ZDA ne moreš ničesar storiti, če nekako ne sodeluješ".

Potokar je za STA menil, da so volitve ameriškega predsednika "po eni strani velik spektakel, po drugi strani pa zelo pomemben moment odločitve", saj so ZDA vendarle ena vodilnih svetovnih sil. Nekih velikih sprememb v usmeritvi ameriške politike sicer ne pričakuje, saj med gospodarskimi in političnimi programi obeh kandidatov ni bistvenih razlik.