Po podatkih Arsa je Drava je začela upadati, njen pretok v Dravogradu je bil ob drugi uri zjutraj 1250 kubičnih metrov na sekundo, v Forminu pa okoli 2650 kubičnih metrov na sekundo.

Zaradi nanešenega materiala je otežen promet med Mariborom in Duplekom. Pri sanaciji pomaga tudi vojska.

Eden najbolj ogroženih delov v Podravju je trenutno območje Ormoža. Reka je na določenih točkah že prestopila bregove in zalila gospodarske objekte. Odtrgalo je jez in voda se še dviguje, zato sta delno ogroženi naselji Mihovci in Cvetkovci. Poveljnik Civilne zaščite občine Ormož Ludvik Hriberšek nam je povedal, da je stanje malo pred poldnevom v okolici Ormoža stabilno, čeprav voda še vedno ne vpada. Pri varovanju območja in izčrpavanju vode sodeluje 90 gasilcev. Voda je preko kanalizacija zalila tudi Vinsko klet v Ormožu, pod mostom reke Drave pa je tudi zelo visok vodostaj. Civilna zaščita opazuje nenadna naraščanja vodostaja, ki pa se vsakič kmalu spusti, tako da upajo, da se bodo razmere kmalu umirile.

Mura in Sava upadata

Reka Mura se je, v Gornji Radgoni, ustalila pri pretoku 960 kubičnih metrov na sekundo. Sava pri Hrastniku je dosegla največji pretok 1850 kubičnih metrov na sekundo med tretjo in polčetrto uro zjutraj in počasi upada. Ljubljanica na vodomerni postaji Moste je ustaljena. Pretok Ljubljanice okoli 200 kubičnih metrov na sekundo bo ostal tudi še dopoldne, kažejo še podatki Arsa.

Savinja se vrača v svojo strugo

Čez približno eno uro bo znova prevozna glavna cesta skozi Laško. Savinja, ki je včeraj popoldan poplavila okoli 30 objektov, se je po polnoči začela umikati v svojo strugo. Gasilci in člani štaba Civiljne zaščite že odpravljajo posledice vojne ujme, osnovne šole v Laškem in v Rimskih Toplicah pa so danes zaprte. Kljub temu je za varstvo otrok poskrbljeno.

Soča upada, Trenta odrezana od sveta

Na severnem Primorskem se razmere umirjajo. Reke in potoki so se vrnili v svoje struge, še vedno pa grozijo zemeljski plazovi. Nekaj cest v zgornjem Posočju je le delno prevoznih, popolnoma pa je zaprta cesta na začetku vasi Trenta, kjer je deroča voda odnesla cestišče in dolino odrezala od doline.

Gladina Soče je upadla, njen pretok je po včerajšnjih rekordnih 2400 kubičnih metrov na sekundo trenutno le še 841 kubičnih metrov na sekundo.

V občinah Bovec, Kobarid, Tolmin, Idrija, Cerkno in Kanal ob Soči je bilo zaradi narasle vode in vetra poškodovanih več kot 100 objektov, večinoma stanovanjskih, civilna zaščita pa je evidentirala tudi 20 dogodkov v naravi. Gre predvsem za plazove in podrta drevesa. V dolini Trente so prekinjene tudi telefonske zveze.

Tolmin je znova povezan s svetom, saj so že zvečer oziroma ponoči odprli cesto do Pršeti proti Bovcu in Novi Gorici in do Mosta na Soči. Prav tako je že od včeraj prevozna glavna cesta med Slapom ob Idrijci in Dolenjo Trebušo - ena od glavnih severnoprimorskih poti v svet.

V občini Kanal ob Soči, kjer je bilo poplavljenih 25 hiš in drugih objektov, so danes hiteli odstranjevati posledice vodne ujme. Zaradi zalite kurilnice in razredov v pritličju še vedno nimajo pouka v osnovni šoli v Desklah. Čeprav je glavnina neurja zaobšla ajdovsko in vipavsko občino, pa je v Gojačah in Potočah zalilo kleti, ob hitri cesti Vogrsko – Selo se je sprožil zemeljski plaz, ki pa ni zasul ceste. Še vedno je zaprt vozni pas hitre ceste pri zajetju Vogršček, kjer se geologi še niso odločili, kako bodo sanirali 100 metrov dolg usad, globok skoraj pet metrov in širok dobre štiri metre. Voda je spodjedla tudi nasip ceste pri plazu Stogovce, kjer pa so območje zavarovali. Ajdovska civilna zaščita je tudi pozvala prebivalce, da vreče s peskom shranijo v temne prostore, da jih bodo imeli pri pravljene ob morebitnih novih poplavah in burji.

Paka se vrača v strugo

Stanje se umirja tudi na območju Velenja, kjer je močno poplavljala Paka. „Voda je odtekla, razdejanje pa je ostalo in bo vidno šele danes. Ljudje danes kličejo predvsem zaradi zalitih jaškov, kleti in nižjih predelov objektov, v katerih se je nabral tudi mulj, ki ga je treba sprati,“ je povedal poveljnik gasilcev Boris Brinovšek. Dejal je, da je bilo na terenu 191 gasilcev iz sedmih prostovoljnih gasilskih društev z 24 vozili, intervenirali pa so na vsaj 70 lokacijah po Velenju in okolici.

V Dravogradu naj prekuhavajo vodo

Na Koroškem so se reke prav tako že vrnile v struge, stanje se je umirilo, vse razsežnosti katastrofe pa se bodo šele pokazale, meni Alen Matijevič iz regijskega štaba za civilno zaščito za Koroško, kjer bodo danes na terenu tako pripadniki civilne zaščite, gasilci kot tudi pripadniki slovenske vojske. „Ljudi opozarjamo na preventivo. Živila, ki so bila poplavljena, naj raje zavržejo in takšne hrane nikakor ne uporabljajo, prav tako je dobro, da prekuhavajo vodo,“ svetuje Matijevič.

Dostop do Bohinja še vedno otežen

Na Gorenjskem se je po ponedeljkovih padavinah in poplavah stanje ponoči umirilo. Vodostaji rek so se znižali in voda se je umaknila s cest. Še vedno pa je zaradi več plazov in poškodovanih cest otežen dostop do Bohinja, Ukanc pa je zaradi zaprte ceste odrezan od sveta. Gasilce in pripadnike civilne zaščite tako danes čaka še precej dela.

Kot so pojasnili na kranjskem regijskem centru za obveščanje Uprave RS za zaščito in reševanje, so gasilci okoli polnoči zaključili zadnje intervencije, povezane s poplavami. Danes bodo imeli sicer še veliko dela z odstranjevanjem več plazov na območju Bohinja, Bleda, Poljanske in Selške doline ter Jezerskega.

Sava Bohinjka ponoči upadla

Poveljnik štaba civilne zaščite Bohinj Dušan Pfeifer je povedal, da je Sava Bohinjka ponoči upadla in se vrača v svojo strugo. Še danes naj bi odprli tudi cesto Ribčev Laz - Ukanc, ki jo še čistijo nanosov. Tako bodo ponovno omogočili dostop do Ukanca. Do nadaljnjega pa bo ostala zaprta cesta Ukanc-Savica, medtem ko morajo na cesti Podjelje-Koprivnik še sanirati plaz.

Gorenjci vojsko napotili na druge, bolj prizadete predele

Na celotnem Gorenjskem je v ponedeljek na 317 objektih posredovalo 55 gasilskih enot, je povedal poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Jernej Hudohmet, ki ocenjuje, da danes kakšne nove intervencije ne bodo potrebne. Če bi v posameznih občinah ocenili, da kakšni problemi presegajo njihove zmogljivosti, pa bo na pomoč priskočil regijski center. Pomoč je ponudila tudi Slovenska vojska. Vendar so se v gorenjskih občinah za ponudbo zahvalili in poudarili, da trenutno pomoč vojske bolj potrebujejo v drugih delih Slovenije.

Sava ostala znotraj nasipov

Kljub temu, da so z republiškega štaba za civilno zaščito prebivalce krajev ob spodnjem toku reke Save in Krke še v ponedeljek zvečer opozarjali na možnost najhujših poplav, je Sava ostala znotraj območja obrambnih nasipov. Težave je povzročala tam, kjer ti še niso zgrajeni, kar zlasti velja za stari del Krškega z zgodovinskim Valvazorjevim kompleksom in območjem stadiona ter naselje Loče pri Dobovi.

Gasilci so imeli na teh območjih vso noč in torkovo dopoldne polne roke dela s črpanjem vode iz zalitih kleti ter polnjenjem in dovažanjem vreč peska, v Termah Čatež pa jim je s poplavitvijo strojnic v hotelih in zimski termalni rivieri zagodla podtalnica. Pod vodo je bil tudi nižji del kampa.

V strahu pred ponovitvijo katastrofalnega septembra 2010 so noč prebedeli tudi krajani Krške vasi in Velikih Malenc, kjer se je Krka razlila zaradi povratnega udara na račun previsoke Save, vendar je voda dosegla in zalila le nekaj najbolj izpostavljenih hiš, po nekod so morali seliti živino.

Kljub temu so prebivalci Krške vasi in Malenc še enkrat izrazili negodovanje nad občutno zamudo pri gradnji hidroelektrarne Brežice, v okviru katere bi omenjeni naselji dobili ustrezno zaščito, na izgradnjo HE Mokrice in z njo povezanih varovalnih nasipov pa komaj čakajo tudi v Ločah, kjer je bilo središče vasi znova pod vodo.

Da nasipi predstavljajo edino zanesljivo obliko zaščite se kaže na območju jedrske elektrarne Krško. V preteklih letih izvedene izboljšave na protipoplavni zaščiti tega energetskega objekta so namreč tudi tokratni preizkus dobro prestale, saj je nukelarka ves čas delovala nemoteno. Ponoči so v naselju Vrbina krški poklicni gasilci s čolnom rešili dve osebi, ki sta ostali ujeti na poplavljeni cesti.