Udeležba na predčasnih volitvah kaže, da to razen v Koloradu bolje uspeva demokratom, čeprav pa je razlika v udeležbi v primerjavi z letom 2008, ko je Obama gladko premagal republikanca Johna McCaina, precej manjša. Doslej je volilo že 30 milijonov volivcev v 34 zveznih državah in v prestolnici Washington, v torek pa na voliščih pričakujejo še več kot 130 milijonov ljudi.

Pomena udeležbe se zavedata obe kampanji. Obama je v nedeljo in danes pozival svoje privržence iz mest k udeležbi na volitvah, sicer bodo izgubili ves napredek zadnjih štirih let. Romney je zjutraj na Floridi ponovil, da zadnja štiri leta ni bilo nobenega napredka predvsem na gospodarskem področju in prav tako pozval svoje privržence, naj pridejo na volišča.

Obama privablja na volišča svojo široko koalicijo temnopoltih, Latino-Američanov, mladih in žensk, ki ga je leta 2008 ponesla do zanesljive zmage. Romney pa računa predvsem na bele Američane, ki so sicer usihajoča, vendar še vedno dovolj velika večina za republikančevo zmago.

Oba kandidata tudi z zvezdniško podporo

Oba kandidata na zborovanja prihajata tudi s slavnimi osebnostmi. Obami pomagata zvezdnika Bruce Springsteen in Jay-Z, Romneyju pa Kid Rock in country glasbeniki. Največja zvezda na Obamovi strani sicer ostaja nekdanji predsednik Bill Clinton, ki danes brani Pensilvanijo pred pozno Romneyjevo ofenzivo.

Pensilvanija ni volila za republikanskega predsedniškega kandidata vse od leta 1988 in tudi letos so ankete vztrajno kazale zmago Obami. Vendar pa Romneyjeva kampanja trdi, da je podpora Obami v tej državi dovolj mehka, da lahko njenih 20 elektorskih glasov prištejejo k svojemu izkupičku. Romney je v nedeljo zvečer v mrzlem vremenu v predmestju Philadelphie zbral več tisoč privržencev.

Obamov strateg David Axelrod trdi, da gre za znamenje obupa, ker je Romney ugotovil, da ne bo zmagal v Ohiu in išče druge poti do potrebnih 270 elektorskih glasov. Axelrod je tako prepričan v Pensilvanijo, da je napovedal britje brkov, če Obama tam ne zmaga.

Kampanji ničesar ne prepuščata naključju

Dejstvo, da Obama tik pred dvanajsto ne gre v Pensilvanijo, naj bi dokazovalo samozavest demokratov, vendar pa po drugi strani današnji Obamov obisk Wisconsina kaže, da ga Romney tam resno ogroža.

Nobena kampanja ne prepušča ničesar naključju. Obama je danes obiskal Kolorado in Wisconsin, nato pa potuje še v Ohio in Iowo. Volitve bo spremljal v svojem štabu v Chicagu. Podpredsednik Joe Biden križari po Virginiji, republikanski podpredsedniški kandidat Paul Ryan pa danes obiskuje Nevado, Kolorado, Iowo in Wisconsin ter seveda Ohio.

Romney je bil zjutraj na Floridi, obiskuje pa še Virginijo, Ohio in New Hampshire. Volitve bo spremljal v torek v svojem štabu v Bostonu, vendar pa ni izključen še kakšen obisk Ohia, ki je s svojimi 18 elektorskimi glasovi letos najbolj snubljena država od vseh. Ankete tam bolje kažejo Obami, ki je dal zvezni proračunski denar za rešitev avtomobilske industrije, od katere so odvisna številna delovna mesta v Ohiu.

Obama prepustil Severno Karolino

Od ključnih držav se je Obama že odpovedal Severni Karolini, kjer ankete napovedujejo zmago Romneyju, kljub temu pa je danes v Charlottu prva dama Michelle Obama, ki obiskuje še Florido, možu pa se bo pridružila v Iowi.

Ker v ZDA ne odloča volja večine volivcev, ampak zmage v posameznih zveznih državah, sta oba kandidata veliko večino ZDA povsem zanemarila. V New York in Kalifornijo, ki bosta v torek volili za Obamo, prihajata na primer le po denar.

O predsedniku odločajo športni rezultati?

Tik pred volitvami se obe kampanji spuščata tudi v razne primerjave in praznoverje. Republikanci opozarjajo na dejstvo, da še noben predsednik ZDA od leta 1936 naprej ni dobil drugega mandata, če je poklicno nogometno moštvo Washington Redskins izgubilo tekmo na zadnjo nedeljo pred volitvami. V nedeljo so "rdečekožci" izgubili proti panterjem s Floride.

Demokrati odgovarjajo z edino izjemo tega pravila, to je leto 2004, ko je George Bush mlajši osvojil drugi mandat ne glede na športno napoved. Leta 2004 je povprečje anket RealClear Politics prav tako kazalo na zelo tesno tekmo. Dan pred volitvami je Bush pred demokratom Johnom Kerryjem vodil za 1,5 odstotne točke. Obama danes vodi pred Romneyjem za 0,4 odstotne točke.