Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije je vložil pobudo za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma glede zakona o Slovenskem državnem holdingu. Ministrstvo za finance ter ministrstvo za infrastrukturo in prostor sta zato z omenjenim sindikatom vodila pogovore, v okviru katerih so poskušali urediti odprta vprašanja in preprečiti referendum.

Del celovitega nujnega paketa reform

Vlada meni, da je zakon o holdingu del celovitega nujnega paketa reform za stabilizacijo javnih financ. Slovenija se je znašla v položaju, ko mora sprejeti odločne ukrepe za stabilizacijo javnih financ, reformo trga dela in reformo pokojninskega sistema, okrepiti mora bančni sektor, v okviru tega paketa reform pa je nujno tudi izboljšanje upravljanja z državnim premoženjem, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

Ministrstvi za finance in infrastrukturo sta se s sindikatom dogovorili, da se bodo predlogi aktov, ki se sprejmejo na podlagi zakona o holdingu (klasifikacija naložb, strategija upravljanja naložb), v okviru priprave in vladnega medresorskega usklajevanja usklajevali z obstoječimi sektorskimi strategijami, politikami na področju energetike in socialnimi partnerji v okviru ekonomsko socialnega odbora za energetiko.

Izvajanja dogovora ministrstvi ne bosta ovirali ali preprečevali

Ministrstvi za finance in infrastrukturo sta se zavezali, da bosta v času sprejema strategije na vladi sledili delitvi dobička glede na zagotavljanje financiranja investicijskih projektov podjetij s področja energetike, na način, da se omogoči primeren investicijski ciklus.

Poleg tega si bosta ministrstvi v skladu s svojimi pristojnostmi prizadevali za pravilno in pravočasno izvajanje tega dogovora oziroma izvajanja dogovora ne bosta ovirali ali preprečevali. Sindikat pa se zavezuje, da bo DZ obvestil, da umika pobudo volivcem za vložitev zahteve za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o holdingu, so še sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

Čakali samo še na vlado

Podpredsednik sindikata energetikov Branko Sevčnikar pričakuje, da bodo pobudo za referendum umaknili še danes. Kot je dejal, so čakali samo še na potrditev s strani vlade, kar pomeni, da so pogoji za umik pobude izpolnjeni.

Danes je zadnji dan, ko mora predsednik DZ Gregor Virant razpisati rok za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma. Virant je danes sicer pojasnil, da bo v sredo določil rok za zbiranje 40.000 podpisov, če pobuda za referendum o holdingu ne bo umaknjena in če bo danes od notranjega ministrstva dobil zagotovilo o ustreznosti podpisov za začetek postopkov za referendum.