Jasnič ne razmišljao vodenju stranke

Če se je vodstvu upokojenske stranke še junija tako mudilo s kadrovskimi odločitvami, da bi umirili nezadovoljno članstvo, ki ponekod še vedno zahteva Erjavčevo zamenjavo, Ljubo Jasnič po štirih mesecih še vedno sedi v Janševem kabinetu, kjer je zadolžen za uresničevanje koalicijske pogodbe. »Stranka je sklenila, da bo predlagala predsedniku vlade moj odstop z mesta državnega sekretarja. Vendar konkretnega datuma, do kdaj se mora to zgoditi, ni navedla. Premier je predlog stranke prejel, vendar hkrati sporočil, da političnega stališča ne more dati na sejo vlade in da naj, če želim, sam napišem odstopno izjavo,« pojasnjuje Jasnič, ki je pred poletnimi počitnicami res ponudil svoj odstop z mesta državnega sekretarja. »Odločitev je zdaj odvisna od predsednika vlade,« poudarja generalni sekretar DeSUS in dodaja, da mu je Janša v pogovoru zaupal, da razloga za njegov odhod iz kabineta ne vidi. Prav Jasniča pa bi v dolenjskem pokrajinskem odboru stranke najraje videli na čelu stranke. »To je stvar evidentiranja. Ne drži pa, da bi si nabiral točke za predsedniško kandidaturo na terenu in da bi o tem razmišljal,« poudarja Jasnič.

Čeprav bo konvencija stranke DeSUS že 7. novembra na Ptuju, lahko nezadovoljno članstvo upokojenske stranke spremembo v vrhu stranke zahteva le na izrednem kongresu.

Manj zaposlenih, več državnih sekretarjev

Čeprav sta kabinet predsednika vlade pred kratkim okrepila Tone Kajzer, ki je pristojen za področje gospodarske diplomacije in pripravo podlag za zunanjepolitične aktivnosti predsednika vlade, ter Bernard Brščič, ki bo skrbel za področje reform, ki so v pristojnosti ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, je Janezu Janši kljub imenovanju petega oziroma šestega državnega sekretarja uspelo znižati število zaposlenih v svojem kabinetu: od 23 zaposlenih jih je 18 vezanih na premierjevo zaupanje, preostali pa so zaposleni za nedoločen čas. Ob tem velja dodati, da se je število uslužbencev, ki so bili v kabinetu predsednika vlade zaposleni že v prejšnjem mandatu, znižalo z devet na tri zaposlene. Z drugimi besedami: Janša je za razliko od Boruta Pahorja, ki je v svojem kabinetu zadržal vse zaposlene za nedoločen čas iz prvega mandata Janševe vlade, vrste v svoji ekipi strnil tako, da je prvotno število sodelavcev za nedoločen čas (13) znižal na pet, na drugi strani pa povečal število državnih sekretarjev, ki so vezani na njegovo zaupanje. Vodjo službe za odnose z javnostmi Matejo Erčulj, ki se je vrnila v poslansko skupino SDS, je zamenjala Ina Kukovič, sicer hči evroposlanke Zofije Mazej Kukovič, medtem ko je državnima sekretarjema Nataši Kovač in Milošu Pavlici, ki sta bila ob začetku mandata všteta v kvoto zaposlenih, izplačevanje nadomestila prenehalo desetega maja oziroma 26. avgusta.

Premierjev kabinet je sicer v začetku tega mandata zaposloval največ javnih uslužbencev glede na minula leta: število zaposlenih v obdobju med februarjem (29), ko je nastopil mandat Janševi vladi, in majem se je namreč povečalo za pet novih uslužbencev (34). Kljub prekoračenemu številu zaposlitev sta bila v ekipi predsednika vlade takrat prek študentske napotnice zaposlena tudi dva študenta. Kadrovski načrt organov državne uprave za kabinet predsednika vlade v letu 2012 sicer predvideva največ 28 zaposlitev.