Če bo zakon, ki v DZ potrebuje podporo dveh tretjin navzočih poslancev, sprejet, vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin napoveduje, da bodo organi stranke premislili in ponovno obravnavali stališče stranke do 35-odstotnega kvoruma, ki naj bi bil potreben za veljavnost referenduma. Slednje namreč v vzporednih pogajanjih o spremembah ustave, ki se nanašajo na referendum, zahtevajo nekatere ostale stranke.

Po besedah Tonina, ki je na novinarski konferenci tudi predstavil novelo, so slednjo vložili zato, da bi bilo težje priti do referenduma, in zato, da bi do referenduma prišlo le ob res ključnih vprašanjih. Zdajšnja referendumska zakonodaja namreč po njihovi oceni ogroža razvoj Slovenije in sam izhod iz krize, "zato potrebuje določene spremembe".

Poleg tega želijo z zaostritvijo t. i. vstopnih pogojev za referenduma preprečiti taktične blokade, ko je nekdo, ki je želel, da bi zakon začel veljati mesec dni pozneje, predložil 2500 podpisov, hkrati pa preprečiti vse morebitne nesporazume, ki zdaj nastajajo pri zbiranju podpisov za začetek postopka za zbiranje podpisov za referendum.

Da bi bilo treba za začetek postopka zbiranja podpisov za razpis referenduma treba zbrati 5000 overjenih podpisov, se jim zdi v NSi smiselno tudi zato, ker enak pogoj velja za vložitev zakona s strani volivcev. Podpise bi bilo po predlogu sicer treba zbrati v enem tednu, šteli pa bi v končno kvoto potrebnih 40.000 podpisov za razpis referenduma.

Podpise pod novelo so po besedah Tonina prispevali vsi poslanci koalicije, z izjemo ene poslanke DeSUS. Tonin upa, da jo bodo podprli tudi v opoziciji, a slednja nad njo ni preveč navdušena.