Sindikati so dali minuli teden vedeti, da nasprotujejo "malemu delu" za brezposelne, saj naj bi še povečalo segmentacijo trga dela.

Verjamejo tudi, da je ta rešitev usmerjena proti starejšim, ki naj bi potrebovali stabilno zaposlitev. Poleg tega bi brezposelni po predlogu v primeru odklonitve začasnega dela izgubil pravico do nadomestila in bi bil izbrisan iz evidence brezposelnih, opozarjajo.

Delodajalci zahtevi sindikatov, da se institut začasnih in občasnih del umakne iz reforme, nasprotujejo. Nasprotno, zavzemajo se za najširšo možnost teh del.

Tudi sami pa imajo nekatere pomisleke. Sprašujejo se, ali bi bilo treba te oblike res omejiti tako rigorozno, kot je predvideno. Skeptični so glede predloga, da bi začasna in občasna dela posredoval le zavod za zaposlovanje. Menijo namreč, da bi jih lahko posredovali tudi drugi, ki se ukvarjajo s posredovanjem dela, ki torej od tega živijo in bi se zato pri tem potrudili bolj kot zavod.

STA je neuradno izvedela, da naj bi minister za delo Andrej Vizjak zato socialnim partnerjem predlagal, da se začasna in občasna dela uvede, vendar le za dve leti. O tem predlogu naj bi se izrekli danes.

Predlog novele zakona o urejanju trga dela sicer ureja tudi nadomestila za brezposelnost. Njihovo višino v prvih treh mesecih znižuje z 80 na 70 odstotkov osnove.