Podpora harmoniziranemu davku na finančne transakcije (FTT) bi lahko po poročanju Reutersa odprla nov prepad med evropskimi državami. Države imajo namreč zelo različne strategije pri regulaciji finančnih transakcij. "Navdušen sem nad dejstvom, da je 10 članic EU pokazalo pripravljenost za sodelovanje pri finančnem davku v obliki, ki jo je predlagala Evropska komisija," je dejal njen predsednik Jose Manuel Barroso.

Barroso meni, da gre za vprašanje pravičnosti

"Davek lahko ustvari več milijard evrov prepotrebnih prihodkov za države članice v teh težkih časih," je nadaljeval. Po njegovem gre za vprašanje pravičnosti. Meni, da je stroške krize treba porazdeliti tudi na finančni sektor. Med 10 državami podpornicami omenjenega davka so poleg Slovenije še Francija, Nemčija, Avstrija, Belgija, Grčija, Italija, Portugalska, Slovaška in Španija.

Leta 2011 je Evropska komisija ocenila, da bi 0,1-odstotna obdavčitev trgovanja z obveznicami in 0,01-odstotna obdavčitev prometa z izvedenimi finančnimi inštrumenti letno ustvarila okoli 57 milijard evrov proračunskih prihodkov, če bi davek sprejele vse članice EU. Slovenija bi si lahko od tega davka po zadnjih podatkih letno obetala 35 milijonov novih proračunskih prihodkov.

Načrt bo tako v Evropskem parlamentu s pomočjo kvalificirane ali okrepljene večine najverjetneje sprejet. Komisija še sporoča, da bo predlagala prilagojen predlog davka na finančne transakcije, ki bo ustrezal letošnjem stanju.