Šestindvajsetletni Žemlja se je ne glede na razplet današnjega finalnega obračuna v avstrijski prestolnici z zlatimi črkami zapisal v zgodovino slovenskega tenisa. Presegel je polfinalni dosežek Luke Gregorca iz New Havna leta 2008, hkrati pa s 150 osvojenimi točkami premaknil mejnik najvišjeuvrščenega slovenskega igralca na lestvici ATP. Ob tem bo naredil velik skok na lestvici ATP in presegel dosedanjo rekordno uvrstitev Blaža Kavčiča, ki se je avgusta letos zavihtel na 68. mesto.

Žirovničan je odlično odprl dvoboj proti dve leti mlajšemu Južnoameričanu, ki je do današnjega turnirja v avstrijski prestolnici osvojil enajst turnirjev ATP, najbolj pa je zablestel pred tremi leti, ko je "senzacionalno" slavil na odprtem prvenstvu ZDA v New Yorku. Žemljeva strategija - vseskozi je težil na dolgo izmenjavo udarcev, z natančno odmerjenimi udarci pa čakal na napake nekoliko nestrpnega tekmeca na nasprotni strani mreže - je bila pravšnja za visokoraslega Del Potra, ki je imel v prvem nizu hude težave na svoj servis.

V uvodnih dveh se je "izvlekel", v peti igri pa mu je Žemlja po zaostanku 0:30 odvzel začetni udarec in po svojem dobljenem servisu povedel s 4:2. Del Potro je v osmi igri naredil "re-break", v maratonski deveti igri pa je Žemlja zapravil kar štiri zaključne žoge za vodstvo s 5:4. Odločitev o zmagovalcu prvega niza je padla v dvanajsti igri, ki ga je "Delpo", kot kličejo najboljšega argentinskega teniškega igralca v zadnjem obdobju, na servis Žemlje odigral naravnost vrhunsko. Povedel je s 40:0, nato pa po 63 minutah izkoristil drugo zaključno žogo za zmago s 7:5.

Začetek drugega niza je minil v absolutni prevladi Argentinca, ki je v drugi igri odvzel servis slovenskemu igralcu in povedel s 3:0. Žemlja je v nadaljevanju le strnil svojo igro in se povsem enakovredno zoperstavil imenitnemu tekmecu na nasprotni strani mreže, navkljub nepopustljivosti in veliki želji pa ni naredil odločilnega koraka, po uri in 41 minutah je moral priznati premoč kar 198 cm visokemu Argentincu.

Žemlja po finalnem porazu ni skrival navdušenja nad najboljšim dosežkom v karieri, takoj po dvoboju se je pošalil na vprašanje uradnega napovedovalca. "Pravite, da sem se prvič uvrstil v finale. Ob tem moram dodati, da sem se prvič uvrstil v četrtfinale, pa tudi v polfinale," je v šaljivem tonu dejal Žemlja in požel gromek aplavz dunajskega teniškega občinstva. "Za menoj je sanjski teden. Rad bi se zahvalil svoji družini in mojemu trenerju Žigi Janškovcu, ob tem pa tudi slovenskim ljubiteljem tenisa, ki so me podprli v današnjem finalu. Ne smem pozabiti tudi mojih klubskih prijateljev iz kranjskega Triglava. Hvala vsem in upam, da se vidimo drugo leto."

Francoz Jo-Wilfried Tsonga je v lanskem finalu ugnal Del Potra, letos pa je Argentinec "odšel do konca". "Čestitam Gregi, odigral je zares neverjeten turnir, tudi finale je bil neverjeten. V današnjem obračunu sem imel tudi nekaj sreče, predvsem pa mi je v pravem trenutku stekel začetni udarec. Zelo sem vesel, da sem po lanskem spodrsljaju vendarle osvojil dunajski turnir," je po zmagi dejal del Potro, ki je doslej tudi po dvakrat slavil Estorilu in Washingtonu, po enkrat pa v Marseillu, Delray Beachu, Aucklandu, Los Angelesu, Kitzbühlu in Stuttgartu.

Žemlja se je do finala prebil skozi kvalifikacije. Tam je bil prvi nosilec, tako da je moral odigrati le dva dvoboja, na glavnem turnirju pa je odvzel "skalp" številnim imenitnim igralcem. Najprej je izločil osmega nosilca Xavierja Malisseja iz Belgije, 57. igralca na svetu, nato Avstralca Matthewa Ebdena, v četrtfinalu Nemca Tommyja Haasa, 20. na lestvici ATP, kar je bila dotlej njegova najvišja trofeja v karieri, na sobotnem polfinalnem obračunu proti Srbu Janku Tipasereviću pa je prvič v karieri ugnal igralca iz najboljše deseterice na svetu.

Žemlja je poleg zajetnega kupčka točk prejel tudi bogat ček. Osmoljencu dunajskega finalnega obračuna je v žep kanilo 46.280 evrov, del Potro, sicer zmagovalec odprtega prvenstva ZDA v New Yorku iz leta 2009, pa je za svojo dvanajsto turnirsko zmago prejel 87.870 evrov.