Marjana Vončina

Slovenski zdravniki in zobozdravniki so se na volitvah prejšnji teden odločili: zdravniško zbornico bo po novem vodil prim. Andrej Možina, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, doslej zaposlen na Ginekološki kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Med tremi kandidati je dobil daleč največjo podporo. Načinu vodenja dosedanje predsednice zbornice, prim. Gordane Kalan Živčec, so se odločno odrekli. Dobila je najmanj glasov.

Temni madež na belem marmorju nove zdravniške palače

Res je, kar pravi prim. prof. Pavle Kornhauser: če bi volili predsednika Slovenskega zdravniškega društva, bi bilo to dosti manj na očeh medijev in bi se poročanje ustavilo pri navedbi imena in priimka novega predsednika. Toda pooblastila zbornice so neprimerno večja, kot jih ima društvo, saj podeljuje licence in nadzira delo zdravnikov. Prav zaradi teh pristojnosti je toliko večje vprašanje, kdo bo sedel na tisti stolček, ki je zadnja štiri leta pripadal prim. Gordani Kalan Živčec, predsednici, ki ji je po mnenju večine uspelo, da je ugled zbornice spravila na kant. Najtemnejši madež ji je prinesel tragični in boleči primer Nekrep.

Prim. Možina, ki mu je še pred glasovanjem izreklo podporo pet regijskih odborov, dva največja, ljubljanski in mariborski, prav tako pa sindikat Fides in Slovensko zdravniško društvo, je imel zmago tako rekoč v žepu že pred volitvami 10. oktobra. Velja za umirjenega človeka z izkušnjami, med katerimi so tudi štirje mandati delovanja v zbornici, od tega je bil osem let njen podpredsednik. Na strokovnem področju se je uveljavil v ginekološki in onkološki kirurgiji, predvsem v kolposkopiji in zgodnjem odkrivanju ter zdravljenju predrakavih sprememb na materničnem vratu. Ker se bo vodenju zbornice v celoti posvetil, se bo umaknil od bolniških postelj in opravil le še kak manjši poseg.

"Tudi zdravniki smo kaj hitro lahko bolniki"

Volitve, za katere je vladalo precejšnje zanimanje, so bile pomembna prelomnica v delovanju zbornice. Mandat dosedanji predsednici se je namreč iztekel že spomladi, toda volitev se je takrat udeležilo tako malo članov, da so bile neveljavne. Kaj je bil resnični vzrok slabe udeležbe, je težko pojasniti samo z ugotovitvijo, da sta se zaradi slabega ugleda zbornice razrasla nezanimanje in malodušje. V ozadju je najbrž tudi kaj drugega. Res pa je, da je svojo kandidaturo za spomladanske volitve najavil tudi prim. Možina, a jo nato nenadoma umaknil. Zgodilo se je, kar je najmanj pričakoval, in to tudi pojasnil. V tej vlogi se pravzaprav ne razkriva le kot kandidat za najvišji zbornični položaj, ampak tudi kot človek, prav tako ranljiv, kot smo vsi. "Kmalu po moji odločitvi, da kandidiram za predsednika ZZS, sem spoznal, da smo tudi zdravniki kaj hitro lahko bolniki. Po spletu srečnih okoliščin je bila bolezen dokaj hitro odkrita, sledila je operacija in odstranitev dela levih pljuč, kemoterapija in radioterapija. Danes se počutim zdravega, redno kolesarim, plavam in kondicije je znatno več kot pred samo boleznijo. Marsičesa se znam bolj veseliti in volje za spremembe mi ne manjka."

Kako srečno roko bo imel pri vodenju stanovske organizacije slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov, bo pokazal čas. Ne glede na vse tisto, kar zadeva vprašanja, ki se dotikajo članov in kar bo brez dvoma zaradi razmer v zdravstvu in družbi, zelo vroče, ostaja za javnost najbolj zanimiv poudarek, ki ga je novi predsednik izpostavil še kot kandidat: povrniti omajano zaupanje javnosti v zdravniški stan. Težka preizkušnja… Gordani Kalan Živčec je prav tu spodletelo.