"Zdravniki so preučili Malalino zdravstveno stanje in so zadovoljni," je danes povedal tiskovni predstavnik pakistanske vojske Asim Salim Bajva. Pojasnil je še, da okrevanje po poškodbah, kakršne je utrpela najstnica, vedno poteka počasi.

Dejal je tudi, da je dekle v soboto začelo kazati znake napredovanja, ko je premaknilo roke in stopala. Zdravniki bodo sicer po napovedih pri njej nocoj opravili dodatne preiskave.

Jusafzajevo so ustrelili v glavo, poleg nje pa so ranili še najmanj dve deklici

Pakistanski talibani so 14-letnico napadli zaradi njene kampanje za pravico do izobraževanja v dolini Svat, nekdanjem oporišču talibanskih skrajnežev v Pakistanu. Na Jusafzajevo, ki je bila lani nominirana tudi za otroško mednarodno nagrado za mir, so skrajneži streljali v glavnem mestu Svata Mingora sredi belega dne. Na dekle in več njenih sošolk so streljali, potem ko so v zasedi ustavili njihov šolski kombi. Jusafzajevo so ustrelili v glavo, poleg nje pa so ranili še najmanj dve deklici.

Napad na borko za človekove pravice je naletel na ostre obsodbe tako v Pakistanu kot po svetu. Pakistanske oblasti so za prijetje napadalcev ponudile več kot 100.000 dolarjev nagrade, predsednik Asif Ali Zardari je poudaril, da taki napadi ne bodo zamajali odločnosti države v boju proti islamskim skrajnežem ali podpori izobraževanju žensk.

Njen neustrašen boj je opozoril na usodo več deset tisoč deklic

Malala Jusafzaj, ki ji je vlada v Islamabadu lani podelila prvo nacionalno nagrado za mir, je pozornost pritegnila pred tremi leti z blogom na britanskem BBC. Takrat so islamski skrajneži terorizirali prebivalce Svata in zažigali tamkajšnje šole za deklice.

Njen neustrašen boj je opozoril na usodo več deset tisoč deklic, ki so jim islamisti po vsem severozahodu Pakistana, kjer se vladne sile že od leta 2007 borijo proti talibanom, odrekli pravico do izobraževanja.

Talibani so napad na Jusafzajevo priznali in poudarili, da so ga izvedli, potem ko so jo večkrat opozorili, naj neha govoriti proti njim.