Najbolj razširjen in preprost način shranjevanja zelenjave je prav zamrzovanje. V ta namen pridelujemo pozne sorte zelenjave, ki dozorijo septembra ali oktobra. To upoštevamo že pri sestavi kolobarja ter s tem pri setvi in sajenju. Poletno zelenjavo uporabimo svežo, jesenske pozne sorte pa namenimo zamrzovanju. Tako bomo zelenjavo, namenjeno zamrzovanju, pridelali čim bolj pozno v jeseni. S tem ne bomo prehitro obremenjevali hladilne skrinje, kar lahko pripomore tudi k zmanjševanju stroškov v gospodinjstvu.

Če želimo zamrzniti zelje, ga narežemo na tanke rezine, blanširamo 2 do 3 minute, odcedimo in ohladimo. Polnimo ga plosko v vrečke in jih zavarimo. Pri uporabi zelja ne odtajamo. Uporabimo ga lahko za pripravo juh, omak in prilog. Zamrznjeno zelje pri -18°C je obstojno do 12 mesecev. Enako velja za rdeče zelje in ohrovt.

Cvetačo najprej namakamo v slani vodi za približno pol ure, da izženemo gosenice (če so seveda prisotne). Nato jo blanširamo 4 do 5 minut, če glavo razrežemo na brste, pa zadostuje že 2 do 3 minute. Cvetača ima obstojnost 8 mesecev pri temperaturi -18°C.

Koleraba, narezana na koščke in 3 minute blanširana, je v zamrzovalniku obstojna 6 mesecev. Pred uporabo je ne odtajamo, temveč jo damo v vročo maščobo in dušimo.

Na koncu navedimo še kitajsko zelje, ki je narezano in blanširano, obstojno 12 mesecev pri temperaturi -18°C. Uporabno je kot dušeno, za enolončnice in juhe.