Pri izdelavi dokumentacije je za mestno občino poleg cene zelo pomembna tudi usposobljenost izdelovalcev projekta za gradbeno dovoljenje, saj je Švicarija zaščitena kot spomenik lokalnega pomena. To pomeni, da je treba pri prenovi skrbno paziti na vse zaščitene elemente tega nekdanjega hotela. Restavratorski center Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije je že pripravil konservatorski načrt, v katerem je popisal značilnosti zgradbe in njenih zaščitenih elementov.

Konservatorski načrt določa, da mora biti pri prenovi Švicarija ustrezno protipotresno zaščitena, gabariti in naklon strehe morajo ostati enaki. Poleg tega mora biti strešna kritina, ki je že zelo dotrajana, zaradi česar na več mestih zamaka, nadomeščena z originalno ali s takšno, ki bo po barvi in obliki enaka originalni. Restavratorski center je določil tudi, da morajo biti dotrajani ali poškodovani leseni deli na balkonih, fasadi, stopnišču, ograjah, stropih in drugje nadomeščeni, nepoškodovane dele pa bo moral prenovitelj Švicarije ohraniti. Dvoranski prostor v južnem delu, ki je bil pozneje pregrajen v tri prostore, ter prostora, kjer sta bila recepcija in gostinski prostor s kmečko sobo, morajo biti rekonstruirani po vzoru prvotnega ambienta.

V skladu z določili restavratorskega centra mora biti v Švicariji ohranjena umetniška dejavnost, saj je ta neposredno povezana s preteklostjo te znamenite zgradbe v Tivoliju. Mestna občina je zato že pripravila načrt, ki v Švicariji predvideva devet umetniških ateljejev, šest bivalnih enot in tri rezidenčne apartmaje.

Po prvih ocenah bo prenova Švicarije občino in njen stanovanjski sklad stala nekaj več kot 3,6 milijona evrov. Prvi milijon in nekaj sto tisoč evrov bosta investitorja porabila že prihodnje leto, ko naj bi se prenova začela. Svojo novo podobo naj bi po podatkih iz osnutkov proračuna mestne občine Švicarija razodela šele leta 2015.