V Snagi napovedujejo, da bodo povprečne zneske na položnicah s sedanjih 11 evrov dvignili na 12,20 evra ter tako višji DDV povsem prenesli na uporabnike. Cene se bodo verjetno dvignile tudi ob odmrznitvi cen komunalnih storitev, ki jo vlada napoveduje do konca leta. "Pregledati je treba notranje rezerve, a predvidevamo, da bo določena korekcija potrebna," so pojasnili v družbi.

"Drugače sploh ne more biti," je ogorčen direktor podjetja Vodovod-Kanalizacija Celje Marko Cvikl. "Notranjih rezerv ni, nasprotno, zaradi zamrznitve cen nimamo dovolj sredstev niti za redno vzdrževanje infrastrukture." Zadeve so po njegovih besedah že zelo kritične, zato je dvig cen oziroma njihova odmrznitev nujna. Poleg podražitev zaradi višje stopnje DDV bi uporabniki ob odmrznitvi tako lahko za vodovod in kanalizacijo plačevali še nekaj odstotkov več, kot plačujejo danes. "Davka v takšnih razmerah ne moremo amortizirati, saj že tako delujemo pod ničlo," dodaja Cvikl.

Višja stopnja DDV bo na rob preživetja potisnila tudi nekatere tiskane medije. "Ali se bo ta povsem prelil v ceno časopisa, je stvar založnika, a se bojim, da drugače ne bo šlo," je zaskrbljena odgovorna urednica pomurskega Vestnika Majda Horvat Zver. "Vestnik je življenjskega pomena za ljudi, ki živijo tukaj. Dogaja se nam, da nas pokličejo in jokajo, ker ga morajo zaradi finančne stiske odpovedati," pripoveduje Horvat-Zverova, ki o morebitnem propadu časopisa noče niti razmišljati. Dodaja še, da rezerv nimajo, saj že zdaj varčujejo "na vseh koncih in krajih".

"Že tri dni me boli glava zaradi razmišljanja o tem," medtem pravi Aleš Jamšek iz podjetja Mimaja, ki se ukvarja z maloprodajo hrane in pripomočkov za domače živali. Podjetju bo nekaj zvišanja DDV uspelo absorbirati, pravi, a večji del se bo odrazil na cenah. "Te bodo višje, prodaja bo manjša, nekateri trgovci bodo morali zapreti vrata, živali bodo pristale na cesti. Država pa ne bo dobila nič več, saj bodo ljudje začeli nakupovati v tujini," opozarja Jamšek.

Stevo Pavlovič iz frizerske hiše Stevo pravi, da je dvig DDV za frizerske storitve nesprejemljiv in da se s tem ruši evropska direktiva, zaradi katere smo pred leti davčno stopnjo znižali. "To, kar mi počnemo, ni luksuz, ampak potreba vsakega človeka, saj vendar živimo v civilizirani družbi," pravi. Cen v svojih salonih ne namerava dvigniti, a to pomeni, da bodo morali varčevati drugje. "Promet je v zadnjih letih nasploh upadel, poleg tega je v naši branži ogromno dela na črno, ki ga bo ta ukrep samo še povečal," še opozarja Pavlovič.

Tudi za cvetlične šopke bi lahko plačevali več. "Naše cene se vedno oblikujejo na podlagi nabavnih cen dobaviteljev, ne moremo pa še zagotovo reči, da se bodo dvignile. Ob znižanju davčne stopnje na 8,5 odstotka pred leti cene denimo niso padle, kot smo pričakovali," pravijo v Cvetličarni Kavalir.

Gotovo pa je, da bo zaradi višjega davka dražje športno udejstvovanje. Menedžer fitnes centra Fit and Fun Ljubljana Mitja Novak razlaga: "Če se podražijo surovine za kruh, se bo na neki točki podražil tudi kruh."