Več kot 3000 novih stanovanj, ki so jih na mestni občini napovedovali v Stanežičah, naj bi bilo namenjenih predvsem mladim družinam, v sklopu soseske pa bi ustvarili tudi 3000 dodatnih delovnih mest. A kljub mnogim lepim obljubam nič ne kaže, da bo na območju nekdanje gramoznice v Stanežičah kmalu zrasla nova soseska.

Še več, na mestnem oddelku za urejanje prostora so priznali, da v prihodnjih letih na tem območju ne gre pričakovati začetka gradnje stanovanj. Upajo le, da bosta v prihodnosti tam zgrajena nov kanalizacijski kanal od Broda do čistilne naprave in povezovalna cesta med Medvodami in Brodom.

Prednost imajo gradnje znotraj obvoznice

Dejali so tudi, da za območje Stanežič sploh še niso začeli pripravljati občinskega podrobnega prostorskega načrta. Strateški del leta 2010 sprejetega občinskega prostorskega načrta je namreč opredelil, da morajo biti na območju Mestne občine Ljubljana najprej pozidane površine znotraj urbanističnih območij. To pomeni, da imajo prednost pri izdelavi občinskega podrobnega prostorskega načrta območja znotraj obvoznice, ki so opremljena s komunalno infrastrukturo in ki so dobro prometno dostopna.

Območje, kjer je predvidena soseska Stanežiče, ne ustrezna nobenemu od teh kriterijev, občina pa bi potrebovala tudi najmanj 300 milijonov evrov zgolj za izgradnjo stanovanj brez potrebne javne infrastrukture, je povedala direktorica mestnega Javnega stanovanjskega sklada Jožka Hegler. "Sedanji čas recesije v Sloveniji prav gotovo ni primeren za uresničitev tako velikih projektov," je prepričana Heglerjeva, ki je dodala, da bo bodoča soseska po številu prebivalcev in delovnih mest večja od mnogih slovenskih občin. Natančno koliko prebivalcev in koliko delovnih mest bi bilo na voljo v Stanežičah, Heglerjeva ni navedla, saj je projekt po njenih besedah v tako zgodnji fazi, da bi bili kakršni koli natančni podatki prenagljeni. V preteklosti pa so na mestni občini napovedovali okrog 3000 stanovanj in 3000 novih delovnih mest za okrog 10.000 stanovalcev.

Mesto še vedno brez natančnih številk

Te podatke smo želeli preveriti tudi na spletni strani, kjer naj bi mestna občina predstavila projekt visokotehnološke soseske Stanežiče. A na tej strani smo našli zgolj pojasnilo, ki so nam ga pozneje posredovali še z mestnega odseka za odnose z javnostmi, da je mestna občina v preteklih letih namesto enega velikega projekta, to je Stanežič, na stanovanjskem področju izvajala več drugih projektov in da je s sprejetjem prostorskih aktov omogočila gradnjo več kot 7000 stanovanj v prestolnici, kar naj bi vplivalo tudi na zniževanje tržnih cen.

Pa vendar 3000 stanovanj za 10.000 prebivalcev deluje nekoliko optimistična ocena, saj to pomeni, da bi v povprečju v vsakem stanovanju živelo 3,3 prebivalca. Za primerjavo, sosedje Avstrijci, ki bodo do leta 2028 zgradili povsem novo mestno četrt Seestadt Aspern, so naračunali, da bi v povprečju v novih stanovanjih živelo 2,4 prebivalca. Avstrijci bodo namreč zgradili približno 8500 novih stanovanj za 20.000 prebivalcev, ob tem pa nameravajo ustvariti ravno toliko delovnih mest, kot je predvidenih novih stanovalcev. Ljubljanski veljaki so po načrtih iz preteklosti predvideli zgolj 3000 novih delovnih mest v sklopu soseske Stanežiče, kar pomeni zaposlitev za zgolj slabo tretjino bodočih prebivalcev soseske, večina drugih pa bi se verjetno na delo vozila v Ljubljano.