Po izbruhu krize velike težave

Turistična panoga se je po izbruhu finančne in gospodarske krize znašla v velikih težavah. Potem ko je bila rast števila mednarodnih turističnih prihodov leta 2007 6,6-odstotna, je bila leta 2008 le še 2,1-odstotna.

Leta 2009, ko se je krizi pridružila še prašičja gripa, pa se je število prihodov celo skrčilo, in sicer za 3,8 odstotka, kar predstavlja najslabši rezultat v zadnjih 60 letih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Turizem je začel okrevati leta 2010, ko je število prihodov poskočilo za 6,6 odstotka. Krepka, petodstotna rast, je kljub nadaljevanju krize sledila tudi lansko leto. Letos je bila rast v prvi polovici leta petodstotna, na koncu leta pa bo po napovedih organizacije okoli štiriodstotna.

Letalske vozovnice postale preveč drage

"Edine dobre novice, ki prihajajo iz gospodarstva, prihajajo iz turizma," je zato ocenil Rifai. "Kljub temu, da je bilo to nepričakovano, se je turističnemu sektorju uspelo prilagoditi krizi. Gre za zelo prožno industrijo," je poudaril.

Četudi gre svetovnemu turizmu razmeroma dobro, pa je tudi v tej panogi precej težav, je v pogovoru za AFP povedal Rifai. V tej luči je izpostavil visoke davke, povezane s potovanji. Skrbi ga zlasti za letalsko industrijo, saj večina novih davkov v turizmu odpade prav nanjo. Prav to bi lahko močno prizadelo okrevanje turizma, je ocenil.

"Zadeva postaja alarmantna," je izpostavil. Po njegovih besedah jih skrbi, da so letalske vozovnice za ljudi postale preveč drage in da bo zaradi tega trpela konkurenčnost tega sektorja. Še posebej, ker je še vedno mogoče občutno zvišanje cen nafte.

Panoga v svetu z okoli 235 milijoni delovnih mest

Potovanja so sicer postala način življenja, je prepričan Rifai. Največjo rast mednarodnih prihodov turistov beleži azijsko-pacifiška regija, saj so se turisti po lanskem potresu in cunamiju znova začeli vračati na Japonsko. Rast beleži tudi Evropa, pri čemer je veliko zanimanja predvsem za osrednji in vzhodni del stare celine.

Turisti se po nemirih vračajo tudi v Egipt in Tunizijo, kar je zlasti pomembno za zmanjševanje tamkajšnje brezposelnosti.

Panoga ima v svetu okoli 235 milijonov delovnih mest in predstavlja okoli pet odstotkov svetovnega bruto domačemu proizvoda, kažejo številke turistične organizacije.

Je trajnostni turizem sploh mogoč?

V Sloveniji je društvo Planet Zemlja ob svetovnem dnevu turizma pripravilo konferenco na temo ekoturizma. V okviru aktualne tematike Ekoturizem in trajnostna energija 2012 so potekale štiri različne razprave, katerih udeleženci so vsi po vrsti pogrešali tiste, "ki določajo pravila igre in okvirne perspektive slovenskega turizma", so sporočili iz društva.

Nobelova nagrajenka in predstojnica oddelka za agrometeorologijo na Biotehnični fakulteti Lučka Kajfež Bogataj je izpostavila vprašanje, ali je trajnostni turizem v praksi sploh mogoč. "Trajnost vsebuje omejitev. Za zadovoljevanje svojih potreb potrebujemo manj, kot hočemo imeti, zato je nenehno spodbujanje rasti v materialnem smislu v nasprotju z ekoturizmom," je poudarila.

"Trenutno ima naša država samo barvo, ki je zelena, zato nas veliko čaka še pri miselnih procesih, ki pa morajo postati zeleni," pa je v zvezi z razumevanjem zelenega turizma v Sloveniji dejal ambasador EDEN Janez Bogataj.