To se bo zgodilo, če bo vlada uresničila uradno sicer še nepotrjene načrte, da storitve javne higiene namesto s sedanjo nižjo davčno stopnjo (8,5 odstotka) obdavči z višjo stopnjo (20 odstotkov). Temu zvišanju cen bi se namreč pridružila še podražitev zdaj z vladno uredbo zamrznjenih cen komunalnih storitev, ki bo mogoča z uveljavitvijo nove metodologije oblikovanja cen komunalnih storitev, ki jo na ministrstvu za kmetijstvo in okolje pospešeno pripravljajo.

Štiričlanska družina iz Novega mesta bi tako samo zaradi zvišanja DDV morala za zbiranje, odvoz in odlaganje odpadkov ter odvajanje in čiščenje odpadnih voda namesto 29,07 evra plačevati 32,06 evra na mesec, torej 2,99 evra več kot do zdaj, kar znese skoraj 36 evrov več na leto. Če k temu prištejemo le petoodstotno povišanje cen omenjenih komunalnih storitev, ki ga je po besedah predstavnika Komunale Novo mesto Ladislava Jakija novomeški občinski svet že potrdil in ga bo uveljavil ob vladni odmrznitvi cen komunalnih storitev, bi družina na mesec morala plačevati približno 33,84 evra, kar znese dobrih 57 evrov več na leto kot do zdaj.

Župani vse bolj jezno zahtevajo odmrznitev cen

Dvig DDV na višjo prispevno stopnjo bi podobno vplival tudi na druga gospodinjstva po državi. Podjetje Saubermacher gospodinjstvom v 14 občinah severovzhodne Slovenije samo za ravnanje z odpadki zdaj zaračunava od 4,89 evra do 15,8 evra na mesec, dvig davčne stopnje pa bi za gospodinjstva pomenil za 0,52 evra večji mesečni strošek pri najnižji ceni ravnanja z odpadki in 1,68 evra višji strošek pri najvišji. Tričlansko gospodinjstvo, ki od ptujskega odlagališča Gajke ni oddaljeno več kot deset kilometrov, pa bi po novem namesto 13,45 evra na mesec za ravnanje z odpadki plačevalo 1,43 evra več, torej 14,88 evra.

Te podražitve pa ne bi bile edine. Čeprav niti v Združenju občin Slovenije niti v Skupnosti občin Slovenije (SOS) nimajo natančnih podatkov o tem, koliko občin želi ob napovedani odmrznitvi cen komunalnih storitev dvigniti te cene in za koliko, velika nejevolja županov, ki so jo izrazili tudi na torkovem sestanku na ministrstvu za finance, kaže, da takšnih občin ne bo malo.

Številni župani že več kot leto dni tudi javno opozarjajo na prenizke trenutne cene komunalnih storitev, ki jih morajo zato plačevati iz občinskih proračunov. Da so zelo jezni, ker vlada že nekaj let cene komunalnih storitev ohranja zamrznjene, potrjuje tudi generalna sekretarka SOS Jasmina Vidmar, ki pravi, da smo na meji revolucije.

Povišanje cen tudi do 60 odstotkov

Čeprav vlada še ni dala zelene luči za podražitev komunalnih storitev, so nekateri občinski sveti odločitev o povišanju cen že sprejeli. Dolenjske občine, za katere skrbi Komunala Novo mesto, bodo cene storitev zbiranja, odvoza in odlaganja odpadkov povišale za dva do 23 odstotkov, odvaja-nje in čiščenje odpadnih voda pa se bo v teh občinah podražilo za 5 do 44 odstotkov.

Iz podjetja Saubermacher so sporočili, da bi večina občin, kjer izvajajo komunalno storitev ravnanja z odpadki, cene povišala za 6 do 12 odstotkov, medtem ko bi v dveh občinah prišlo celo do 60-odstotnega povišanja cen. Bi se pa v nekaterih občinah z odmrznitvijo cene za gospodinjstva, ki uspešno ločujejo in zmanjšujejo količine odpadkov, lahko celo znižale. Da so trenutne cene komunalnih storitev prenizke v večini gorenjskih občin, za katere skrbijo, menijo tudi v kranjski komunali, povišanja cen komunalnih storitev pa z njihovo odmrznitvijo napovedujejo tudi v ljubljanski Snagi.