Z njenim rojstvom bodo ukinili veterinarsko in fitosanitarno upravo ter direktorat za varno hrano, ki delujejo pod okriljem ministrstva za kmetijstvo in okolje (MKO), novi ustanovi, ki naj bi imela okoli 415 zaposlenih, pa bodo priključili tudi del uslužbencev kmetijskega inšpektorata. Medtem ko koalicijski poslanci ustanovitev uprave za varno hrano soglasno podpirajo, so v opoziciji do nje kritični. Menijo, da ne bo prispevala k učinkovitejšemu nadzoru na tem področju in da bo namenjena le prikritemu kadrovanju.

Nova ustanova bo po besedah ministra Franca Bogoviča odgovorna za zdravje rastlin, za fitofarmacevtska sredstva, semenarstvo, krmo, zdravje in zaščito živali, za varnost in kakovost živil živalskega in rastlinskega izvora. Poslanka Državljanske liste Katarina Hočevar je prepričana, da takšna ureditev pomeni slovo od stare prakse podvajanja inšpekcijskih nadzorov. "V sedanjem sistemu ušesne številke pri oštevilčevanju živali kontrolirata dva inšpektorja - kmetijski in veterinarski. V praksi se je celo dogajalo, da je bila kazen za kršitelje različno visoka. Z enotno upravo teh anomalij ne bo več," napoveduje Hočevarjeva in se veseli, da bo kultno kranjsko klobaso po novi ureditvi vzorčil en sam inšpektor. "Doslej je za varnost skrbel veterinarski inšpektor, s kakovostnega vidika pa jo je kontroliral kmetijski inšpektor, saj je zaščiteni proizvod," je dodala.

Nekdanji kmetijski minister Dejan Židan (zdaj poslanec SD) svojemu nasledniku Francu Bogoviču očita uradniško rokohitrsko spreminjanje sistema nadzora varne hrane. "Ni potrebe, da sistem, ki dobro deluje, na hitro spreminjamo. Slovenski porabniki smo glede na nekatere druge države EU nadpovprečno varni," ugotavlja Židan. Glede na to, da je evropska komisija ob lanski aferi v Nemčiji in Španiji zaradi bakterije Escherichia coli napovedala, da bo pripravila usmeritve, kako naj države članice EU organizirajo sistem nadzora varne hrane, bi bilo po njegovem bolje počakati še kakšno leto ali dve in se takrat lotiti reorganizacije. "Ko bo Bruselj pripravil smernice, bomo morali naš sistem nadzora znova spreminjati," meni Židan.

V predlaganem zakonodajnem omnibusu s področja varne hrane Židana moti predvsem to, da ne bo v novo upravo vključena tudi zdravstvena inšpekcija, ki je pristojna za nadzor hrane v javnih ustanovah in za nadzor otroške hrane. Bogovič je svojega zdravstvenega kolega Tomaža Gantarja sicer skušal prepričati o tem, a so se na zdravstvenem inšpektoratu selitvi po naših informacijah uprli predvsem zato, ker bo uprava za varno hrano organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo in okolje in ne neodvisna oziroma vladi neposredno podrejena ustanova, kot predvideva koalicijska pogodba.