Ste že napisali oporoko

Imate premoženje? Kako bo prešlo na vaše dediče? Kako zavarovati vašo nepremičnino pred divjaškim nepremičninskim trgom? Kako, kaj… Tisoč vprašanj resničnega sveta.

V sodelovanju z Notarsko zbornico Slovenije uvajamo novo rubriko - svetovanje na področju dedovanja in nepremičnin. Vabimo vas, da nam na naš naslov (Nedeljski dnevnik, Kopitarjeva ulica 2, 1000 Ljubljana ali nedeljski@dnevnik.si) pošljete vprašanja, ki se vam porajajo v zvezi s premoženjem (stanovanjem, hišo, parcelo), konkretnimi vprašanji, kako bo to premoženje prešlo na vaše dediče, kaj storiti, če nepremičnino prodajate ali kupujete.

Marsikdo med vami se je verjetno že ukvarjal z mislijo na oporoko. Z oporoko, ki je vaša zadnja volja, določite, kako naj se vaše premoženje po vaši smrti porazdeli oziroma kdo naj ga podeduje. Dedičev s tem vprašanjem ne boste že sedaj obremenjevali, vendar je pomembno, kdaj oporoko napisati, kako jo napisati, da bo veljavna, koga lahko določite za dediča, lahko dediča razdedinite… Morda pa ste družina, ki se želi že vnaprej, torej še za časa življenja očeta ali mame, soglasno dogovoriti o tem, čigavo bo kaj. V tem primeru gre za tako imenovano vnaprejšnje dedovanje - pogodbo o izročitvi in razdelitvi premoženja za življenja oziroma krajše - izročilno pogodbo, ki se sklepa med prednikom in njegovimi potomci. V pogodbi je običajno navedeno vaše celotno nepremičnino premoženje, ter prevzemnik(i) tega premoženja. Prevzemnik postane lastnik premoženja, ko je pogodba podpisana, so pridobljeni vsi potrebni dokumenti in se izvede tudi vpis v zemljiško knjigo. Ob izročitvi premoženja se lahko dogovorite tudi za tudi za pomoč v starosti in bolezni, ki vam jo je dolžan nuditi prevzemnik. Lahko pa se seveda odločite, da premoženje ostane v vaši lasti dokler živite, po vaši smrti pa preide na obdarjenca (v tem primeru govorimo o darilni pogodbi za primer smrti) ali na tistega, ki naj bi vas preživljal, če se je ta oseba zavezala, da vam bo do smrti nudila ustrezno osebno pomoč oziroma oskrbo ali pa vam plačevala strežnika na domu oziroma oskrbnino v domu za ostarele občane.

Vse navedene pogodbe je potrebno skleniti v obliki notarskega zapisa, notar pa vam bo še pred sklenitvijo pogodbe svetoval, katera možnost bi bila za vas ustreznejša.

Poskušali vam bomo nuditi tudi odgovore na vprašanja v primeru, da nepremičnino kupujete ali prodajate. Če ste prodajalec, želite dobiti plačano celotno kupnino, če ste kupec in ste plačali celotno kupnino, bi se želeli vknjižiti v zemljiško knjigo, saj le tako dokazujete lastništvo nepremičnine. Notar vam lahko pri navedenem postopku pomaga s sklenitvijo pogodbe, ki je do izpolnitve obveznosti s strani kupca pri njem v hrambi, lahko pa vam ponudi tudi svoj skrbniški račun, na katerega kupec nakaže kupnino, ki jo notar po izpolnitvi določenih pogojev nakaže prodajalcu. Možnost je tudi izvršljiv notarski zapis, ki vam omogoča, da pridete do kupnine brez pravdanja na sodišču v izvršilnem postopku, če seveda nasprotna stranka svoje obveznosti ne izpolni prostovoljno. Notar je tudi na tem področju strokovnjak, ki vam bo nudil vse predhodne informacije in vas varno povedel skozi želen postopek. Marjana Tičar Bešter, notarka v Škofji Loki in predsednica Notarske zbornice Slovenije