Državna revizijska komisija medtem še vedno odloča o naročilu dvovalentnega cepiva GlaxoSmithKline (GSK). Pri GSK pravijo, da bodo počakali na stališče državne revizijske komisije in se potem odločili, kako naprej, z dosedanjimi postopki oziroma ločenim naročanjem obeh cepiv pa se še vedno ne strinjajo. Obe cepivi ščitita pred rakom materničnega vratu, štirivalentno pa še pred genitalnimi bradavicami. Dokončnega odgovora, ali bo sedanje cepljenje deklicam prineslo trajno zaščito pred okužbo z virusi HPV, medtem še ni.

Neželeni učinki: težave na mestu vboda in slabo počutje

Glede na dosedanje podatke vse kaže na dolgotrajno zaščito, ugotavlja prim. doc. dr. Alenka Kraigher z IVZ, a to strokovnjaki še preučujejo. "Za zdaj ne moremo reči, da bo dodaten odmerek cepiva potreben, prav tako ne, da ne bo," je dejala.

Poleg trajanja zaščite so med pogostimi pomisleki staršev, ki se odločajo o cepljenju deklic, tudi morebitni neželeni učinki. V Sloveniji jih je bilo pri tem cepljenju razmeroma malo, pravi Kraigherjeva. Med njimi so bili rdečina, bolečina in oteklina na mestu vboda, kdaj pa kdaj je bilo poročanje o splošnem slabem počutju... Nekateri zdravniki so poročali o omedlevanju deklet, kar pa povezujejo predvsem s psihološkimi dejavniki. Sovpadanje večjih težav ali celo smrti s cepljenjem, ki jih v Sloveniji ni bilo, pa se vedno razišče, je poudarila Kraigherjeva. V bazi podatkov na svetovni ravni tako zabeležijo tudi, ko s cepljenjem sovpada smrt zaradi prometne nesreče. "V Angliji so s cepljenjem proti HPV na primer povezovali smrt dekleta leta 2009, a se je izkazalo, da je imela v prsni votlini tumor. Ta primer še vedno najdemo v bazi o cepljenju. Tisti, ki želijo podatke izkriviti, to navajajo kot dokaz o neželenih učinkov cepljenja," je ponazorila.

Vsako cepivo ima, tako kot zdravilo, lahko tudi neželene učinke, se strinja Kraigherjeva. "Poglejmo si samo listič, ki je priložen aspirinu. Spomnimo se, kolikokrat smo ga že vzeli, in ali so se kateri od teh neželenih učinkov pri nas pojavili. Pošteno je, da povemo, da se lahko tudi pri cepljenju neželeni učinki pojavijo, a za zdaj ne poznam primera, ko bi bila s cepljenjem proti HPV dokazano povezana smrt. Vsak, ki misli, da je imel neželen učinek po cepljenju, lahko o tem pove zdravniku," je poudarila.

Kljub cepljenju h ginekologu

Kljub cepljenju proti HPV bodo morale deklice pozneje obiskovati ginekologa oziroma bodo vključene v presejanje za raka materničnega vratu. "Velja enak režim kot doslej, saj cepivo ne ščiti pred vsemi sevi," je poudarila prof. dr. Maja Primic Žakelj, vodja državnega presejalnega programa Zora. Cepljenje ščiti pred okužbo s tistimi virusi HPV, ki so najpogosteje odgovorni za raka materničnega vratu, zato je verjetnost raka manjša, je pojasnila. "Ni pa nična, saj obstaja nekaj redkejših virusov HPV, ki lahko prav tako povzročijo raka."

Prav zaradi presejanja s programom Zora, ki omogoča zgodnejše odkrivanje in zdravljenje predrakavih sprememb, se je pogostost raka materničnega vratu zmanjšala. Leta 2003 je bilo 210 novoodkritih primerov tega raka, v zadnjih nekaj letih pa se to število giblje okoli 130 primerov. Lani so raka materničnega vratu na novo odkrili pri 136 ženskah (gre za preliminarne podatke, op. p.).

Izboljšavo je pred dvema letoma prinesla tudi uvedba testiranja za HPV pri ženskah, pri katerih so odkrili začetno patološki bris materničnega vratu. "S tem testiranjem smo zelo zadovoljni, saj pomaga ločevati med nevarnimi in nenevarnimi spremembami," je povedala Primic-Žakljeva.