Gazele navzgor, gospodarstvo navzdol

V istem obdobju, od leta 2006 do 2011, je gospodarstvo dravsko-pomurske regije vrednost prodaje povečalo za skromnih 14 odstotkov in izgubilo kar 9300 delovnih mest.

Stotnija najhitreje rastočih gazel je primerjalno presojo ponudila tudi po rasti dodane vrednosti: s 35,5 milijona evrov v letu 2006 so jo povečale na skoraj 92 milijonov evrov v 2011. V primerjavi z 'gazeljo' rastjo je regijsko gospodarstvo v istem obdobju dodano vrednost povečalo za skromnih 10 odstotkov. Na lestvici najhitreje rastočih podjetij dravsko-pomurske regije jih 40 odstotkov presega povprečno dodano vrednost 36.966 evrov na zaposlenega v Sloveniji.

Rast ustvarjajo mikropodjetja

Po velikosti med najhitreje rastočimi podjetji na lestvici prevladujejo mikropodjetja (72 odstotkov), slaba četrtina (23 odstotkov) je malih podjetij , sledijo velika (4 odstotke) podjetja in eno srednje veliko podjetje. Gazela v dravsko-pomurski regiji je v letu 2011 v povprečju zaposlovala 33 sodelavcev, najmanjša manj kot enega in največja na lestvici skoraj 390.

Manj tvegana struktura financiranja

V nasprotju z dosedanjimi značilnostmi letošnja generacija na lestvico uvrščenih podjetij v dravsko-pomurski regiji izkazuje konzervativnejšo politiko financiranja. Delež lastniškega kapitala v strukturi financiranja v povprečju dosega 40 odstotkov, kar je - primerjalno med regijami - za gorenjskimi gazelami drugi najvišji delež. Indeks Failure Score, izračunan po metodologiji družbe Bisnode, ki izraža verjetnost preživetja v naslednjih 12 mesecih, gazelam pripisuje bistveno višjo vrednost (69,3) in s tem nižjo tveganost kot sicer velja za povprečje gospodarstva dravsko-pomurske regije (40,8).

Za gazelo dravsko-pomurske regije 2012 se potegujejo ptujsko podjetje Elektronika Borak, "povratnik" GMT in Ocean Orchids iz Dobrovnika. Ko pogledamo seznam 100 najhitreje rastočih podjetij v dravsko-pomurski regiji, vidimo, da so razpršene po vsej regiji. Če ima na primer v Osrednji Sloveniji kar 71 podjetij sedež v Ljubljani, je slika tukaj povsem drugačna. V Mariboru ima sedež 33 podjetij, na Ptuju 10, v Murski Soboti 7, v Slovenski Bistrici 5, po štiri na Prevaljah in v Slovenj Gradcu in po tri na Ravnah na Koroškem, v Gornji Radgoni in v Lenartu.

In kolikokrat so gazele dravsko-pomurske regije stale na zmagovalnem odru? Regija je zlato gazelo dala leta 2009, ko je to postalo podjetje Lumar, leta 2002 je Prevent postal srebrna gazela, GMT, ki je letos spet med nominiranimi podjetji za regijsko gazelo, pa je bil lansko leto bronasta gazela.