Ko bi evropski parlament moral razpravljati o Merschu, so poslanci zaslišanje enostavno prestavili, ker evrske države niso niti preučile možnosti o imenovanju ženske. Predsedujoča ekonomskemu odboru v evropskem parlamentu Sharon Bowles je poudarila, da so poslanci že dlje časa opozarjali na pomanjkanje ravnotežja med spoloma v vrhu ECB, pravih odzivov pa od nikoder.

Šef evrske skupine Jean-Claude Juncker je poslancem sicer dal vedeti, da ni bilo mogoče najti nobene ustrezne ženske kandidatke, nobenega odgovora pa niso prejeli glede srednjeročnega načrta o spodbujanju žensk na višje položaje znotraj osrednje finančne institucije evrskega območja. Poslanka Mojca Kleva, ki sedi v omenjenem odboru, ki bi moral zaslišati Merscha, je povedala, da so poslanci vzeli zadevo resno, saj do leta 2018 ne bo novih imenovanj.

Očitno nezadovoljni so se odločili za zavlačevanje, saj je to edina možnost, ki jo imajo. Njegove izvolitve namreč ne morejo preprečiti, ker je mnenje parlamenta nezavezujoče za voditelje držav. Ti lahko potrdijo kogar koli, ne glede na uradno mnenje parlamentarcev.

V ECB že med zaposlenimi več moških

V ECB so za Dnevnik izrazili upanje, da bo do imenovanj na vsa mesta, ključna za sprejemanje odločitev, prišlo brez nepotrebnih zamud, "še posebej v trenutnih zahtevnih razmerah". Po mnenju ECB je Mersch dober kandidat, ki uživa ugled in ima primerne izkušnje.

Sicer pa so v ECB razkrili, da je bilo ob koncu leta 2011 pri njih zaposlenih 43 odstotkov žensk in 57 odstotkov moških.

Moških je torej več in ne le to: medtem ko v najvišjih organih - svetu ECB in izvršilnem odboru - žensk sploh ni, jih je med vodilnimi v sami instituciji le peščica. Le dva od 17 direktoratov in drugih služb vodita ženski: Italijanka Daniela Russo vodi direktorat za direktna plačila in tržno infrastrukturo, Francozinja Elisabeth Ardaillon-Poirier pa direktorat za komuniciranje. Trenutno med člani izvršilnega odbora ni nobene ženske, kar je največja zamera evropskega parlamenta, treba pa je poudariti, da sta bili doslej v celotni zgodovini te institucije članici izvršilnega odbora le dve ženski: Avstrijka Gertrude Tumpel-Gugerell in Finka Sirkka Hämäläinen.

Gaspari: Neprimerno ravnanje parlamentarcev

Nekdanji minister Mitja Gaspari, ki v igri za "izvršilni" stolček v ECB ni uspel, je za naš časnik poudaril, da je neumestno zahtevati žensko kandidatko za tako mesto, če pa v samem postopku kandidatur ni bilo prijav žensk. "V tem trenutku, ko čaka ECB ogromno nalog in ko smo v težki situaciji, je zavlačevanje neustrezno in neprimerno," pravi Gaspari. Po njegovi oceni ne gre le za neprimerno, temveč tudi škodljivo ravnanje - tako za ECB kot tudi za sam parlament.

O Merschu ima sicer Gaspari dobro mnenje. Gospod je eden tistih z najdaljšim stažem v svetu ECB, zagovornik tradicionalne stabilizacijske vloge ECB. Glede odločanja v Evropi je kritičen, saj da gre za medsebojno konfliktne interese, izstop Grčije iz območja evra pa bi po njegovem pomenil kaos. Kdaj bo stopil pred evropske parlamentarce, v tem trenutku še ni znano.