Neuradno smo izvedeli, da so Gašprja Predaliča zaposlili kot strokovnega sodelavca v poslanski skupini SDS, kakšno pomoč naj bi sin enega najtesnejših Janševih sodelavcev ponudil poslanski skupini, pa nam včeraj ni uspelo izvedeti. Predalič nam sicer informacije, da je po novem zaposlen v državnem zboru, ni niti zanikal niti potrdil. "O tem se lahko pozanimate v državnem zboru, ker meni na takšna vprašanja ni treba odgovarjati," nas je hitro odslovil Predalič, ki naj bi že več let aktivno sodeloval z največjo vladno stranko. Poleg tega, da naj bi pri SDS in v času prve Janševe vlade kot šofer skrbel za prevoze politikov oziroma za vozni park, je bil v minulih letih odgovoren tudi za zbiranje prijav za letni tabor stranke v dolini Soče.

Predaliča v prostorih DZ še niso opazili

Na to, da se precejšen del davkoplačevalskega denarja za strokovno pomoč poslanskim skupinam v parlamentu pretaka v žepe ljudi v vrhovih strank in, kot kaže zadnji primer, očitno tudi njihovih sorodnikov, smo v Dnevniku opozorili že večkrat. Tako je poslanska skupina SDS leta 2009 zaposlila tudi dva najožja Janševa sodelavca, in sicer nekdanjega notranjega ministra Dragutina Mateja in svetovalca za varnost, "človeka brez obraza", Aleksandra Lavriha. Poslanskim skupinam sicer na podlagi 12. člena odloka o notranji organizaciji, delovnih mestih in nazivih v službah DZ pripadajo na poslanca sredstva za strokovno pomoč v mesečnem znesku bruto plače podsekretarja, ki je uvrščen v 41. plačni razred lestvice plač v javnem sektorju (2068,33 evra), ta sredstva pa se lahko namenijo za zaposlovanje javnih uslužbencev za določen čas ali za pogodbeno delo.

Poslanska skupina SDS je sicer v tem mandatu zaposlila največ strokovnih sodelavcev (23), za plače po 12. členu omenjenega odloka, kamor naj bi spadal tudi Predaličev sin, pa je do zdaj porabila več kot 300.000 evrov (na leto ji pripada okoli 645.000 evrov). Koga so poleg Predaliča - marsikdo ga v prostorih državnega zbora sploh še ni opazil - v tem sklicu parlamenta še zaposlili v poslanski skupini SDS, nam včeraj ni uspelo izvedeti, saj na uradne podatke še čakamo.

Nekdanji urednik provladnega portala pri Gorenaku

Novo zaposlitev si je pred dnevi našel tudi donedavni urednik provladnega portala Politikis in skupaj s SDS solastnik založbe Nova obzorja, ki izdaja tednik Demokracija, Dejan Kaloh. Kot je včeraj poročal mariborski časnik Večer, je nekdanji sekretar poslanske skupine Lipa postal novi svetovalec notranjega ministra Vinka Gorenaka. Avtor knjige Od partije do Patrie (založba Nova obzorja), ki je izšla ob drugi obletnici objave oddaje Resnica o Patrii na finski televiziji, da bi Janšo oprala krivde o vpletenosti v tej aferi, bo po novem na notranjem ministrstvu skrbel za neposredno pomoč pri vodenju strokovnih nalog, samostojno oblikovanje sistemskih rešitev in drugih najzahtevnejših gradiv ter vodenje in sodelovanje v najzahtevnejših projektnih skupinah ministrstva. Dodajmo, da je bila na ministrstvu za infrastrukturo in prostor s 1. julijem na novo zaposlena soproga prvega piarovca SDS Jerneja Pavlina Janja Pavlin, ki je kot svetovalka zadolžena za odnose z javnostmi. Poleg nje je sicer na zaupanje ministra Zvoneta Černača v njegovem kabinetu zaposlena tudi Maja Strnad, po naših podatkih hči nekdanjega glavnega tajnika SDS in sedanjega župana Ivančne Gorice Dušana Strnada.

Spomnimo, da je Janševa vlada ob nastopu mandata obljubila depolitizacijo kadrovanja, v koalicijski pogodbi pa je med drugim zapisala, da bodo pri sestavi vlade upoštevali strokovne kompetence in dobro poznavanje področja (resorja).