Španski kralj in predsednik vlade sta pred dnevi pozvala k nacionalni enotnosti, ki naj bi močno zadolženi Španiji pomagala pri izhodu iz najhujše recesije v zadnjih nekaj desetletjih. Kralj Juan Carlos se je v govoru spominjal duha, ki je iz Španije po smrti generala Franca naredil demokratično državo.

V svoji državi bi živela več kot polovica Kataloncev

Gibanje za neodvisnost v Kataloniji ni bilo še nikoli tako močno. Gospodarsko močna pokrajina na severovzhodu države proizvede petino španskega BDP, v njej pa prebiva 16 odstotkov vseh Špancev. Več kot polovica Kataloncev meni, da bi raje živeli v ločeni državi, več sto tisoč tako mislečih je v prejšnjem tednu odšlo v Barcelono, kjer so prikazali največjo predstavo separatistične vneme.

Kljub temu redki vidijo hitro pot do katalonske neodvisnosti, sanj ki so zakoreninjene v srednjem veku, ko je bila Barcelona eno največjih trgovskih mest v Sredozemlju. "To bo zahteven in dolgotrajen proces. Prvi korak k temu bi bil referendum o neodvisnosti Katalonije, seveda pa nam Madrid tega ne bo dovolil," je povedala medicinska sestra Maria Prats, ki je se pridružila pohodu.

Ali Madrid Katalonijo finančno izčrpava?

Porast separatizma v Katalonijo temelji na prepričanju, da Madrid pokrajino finančno izčrpava. Španska centralna vlada vsako leto zbere večino davčnih prihodkov in jih prerazporedi med 17 samoupravnih regij, ki vodijo šole in bolnišnice. Katalonci trdijo, da vsako leto v državno blagajno vplačajo približno 16 milijard več davkov, kot jih zapravi katalonska deželna vlada.

Spomnimo, Katalonija bo letos najverjetneje zgrešila svoj ciljni proračunski primanjkljaj, tako bo morala za pokritje proračunske luknje uradni Madrid prositi za okoli pet milijard evrov finančne pomoči. Sredstva naj bi prišla iz likvidnostnega sklada, ki ga je Madrid oblikoval ravno z namenom pomoči problematičnim regijam.