Kirurške posege so opravljali pod pretvezo, da gre za operacijo slepiča, trdi dunajski otroški psihiater Ernst Berger, ki je potrdil predhodno pisanje avstrijskih medijev. Ti so poročali, da se ženske, ki so prestale ta poseg, niso zavedale, da ne bodo mogle imeti otrok.

Kot je povedal Berger, je za sterilizacijo zadostovalo zgolj dovoljenje staršev, na njih pa so ustanove in medicinsko osebje vršili velik pritisk. Tako je sterilizacija postala tudi pogoj za bivanje v ustanovi za osebe s težavami v razvoju. "To je bila javna skrivnost, a ni nikogar zanimala," je povedal Berger.

Bergerjev predhodnik Andreas Rett, ki je bil v preteklosti tudi član nacionalsocialistične stranke, je podpiral prisilno sterilizacijo ljudi z inteligenčnim količnikom, manjšim od 85. Berger je potrdil, da je bil seznanjen z Rettovimi stališči.

Mediji poročajo, da je bilo Rettovo prepričanje glede sterilizacije splošno poznano, saj je o tem govoril na nekem kongresu leta 1975. "Na podlagi tega ne moramo izključiti možnosti, da so deklice sterilizirali kljub temu, da z današnjega stališča sploh niso imele razvojnih težav," je povedal Berger.

Sicer je sterilizacija žensk s težavami v razvoju v Avstriji od leta 2000 dovoljena le v primeru, če to odredi sodišče, poroča srbski portal B92. Ob tem poroča, da so se sterilizacije dogajale tudi po letu 2001.

Strokovnjaki pri dunajski nevladni organizaciji, ki svetuje ženskam s težavami v razvoju, trdijo, da ženske s takšnimi težavami še vedno dobivajo kontracepcijska sredstva, ne da bi bile o tem dovolj poučene.