Nejasni prihodki?

Do 1. oktobra, ko bi vlada v državni zbor morala poslati proračun za naslednji dve leti, bi morala biti pripravljena tudi ocena letošnjih prihodkov. Nejasnosti, kakšni so, naj bi bile zato precejšnja težava za finančno ministrstvo. Prav tako naj bi bile na novo odkrite nejasnosti hud zalogaj za pokojninsko in zdravstveno blagajno. Slednji državni proračun zadnja leta ne krije več izgub in ne sme poslovati z nepokritim minusom, programe, torej operacije in preglede, pa plačujejo glede na razpoložljiva sredstva. Težave z informacijskim sistemom Dursa so zdravstveno politiko sicer spravljale v zagato že lani, ko tik pred koncem leta ni bilo jasno, koliko denarja je na razpolago. Na koncu se je izguba zdravstvene blagajne, ki so jo morali prenašati v letošnje leto, zmanjšala tudi zaradi dela oktobrskih prispevkov za obvezno zavarovanje, ki so ga tik pred zdajci "našli" na Dursu. Več kot 25 milijonov vreden informacijski sistem so na davčni upravi zagnali v času vodenja Mojce Šircelj (takrat Centa), ki pa je julija letos odstopila z mesta generalne direktorice. Težave z informacijskim sistemom so prišle na dan že kmalu po uvajanju, tudi sicer pa še ni dokončno postavljen. Po rebalansu proračuna, ki je močno oklestil sredstva za ta projekt, so sredi letošnjega leta začasno ustavili vse aktivnosti pri prenovi informacijskega sistema.

Že lani ugibanja, ali je "vse točno"

Na obeh blagajnah so s komentarji o morebitnih prevelikih prihodkih skopi. "Niti uradno niti neuradno nisem dobil kakšnih natančnejših podatkov o odstopanjih, so se pa že lani pojavila ugibanja, ali je vse točno," je povedal direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) Marijan Papež. Možnosti, da je pri nakazilih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje na Zpizu oziroma pri transferjih iz zakladnice prišlo do kakšnih nepravilnosti, ni izključil, je pa poudaril, da mora to preveriti ministrstvo za finance.

Odstopanja v nakazilih pa ne glede na njihovo velikost po Papeževih navedbah ne bodo imela učinka na pokojninsko blagajno. Pojasnil je namreč, da zakon določa, da se Zpiz financira iz prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, manko pa zagotovi državni proračun oziroma dobijo iz zakladnice. "Na strani nimamo nič," je dejal Papež in še pojasnil, da vsakodnevno preverjajo likvidnost pokojninske blagajne in so v stiku z zakladnico, ko pride čas izplačila pokojnin, pa toliko sredstev, kot jih manjka zaradi premajhnih prilivov iz vplačanih prispevkov, pridobijo iz zakladnice. "Denarja ne kopičimo," je še zatrdil.

Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) so medtem poudarili, da so se tudi minula leta že soočali z nihanji v prihodkih in odhodkih. Treba bo razčistiti, kakšno je letošnje stanje, so dodali, dotlej pa situacije ne morejo komentirati.