"Cena vrtca se bo znižala, saj 8-odstotno znižanje plač v javnem sektorju predstavlja precej manjši strošek v ceni programa. Pri nas predvidevamo znižanje cene programov za približno devet odstotkov z novim šolskim letom," je dodala. V vrtcih Vrhnika so med prvimi napovedali znižanje cen vrtca kot eno od posledic varčevalnih ukrepov. Vrhniški občinski svetniki bodo o predlogu razpravljali šele ta mesec, a ravnateljica pričakuje, da bodo svetniki sklep o nižjih cenah sprejeli za nazaj in da bodo cene veljale od 1. septembra dalje. Med poletnimi meseci so vendarle cene vrtcev znižali v več kot 35 občinah po vsej Sloveniji, kažejo doslej zbrani podatki.

Ključni razlogi za znižanje cen dnevnega programa vrtcev v občinah so večinoma zakon o uravnoteženju javnih financ, denimo osemodstotno znižanje plač, ter drugi ukrepi na področju povračil in drugih prejemkov v javnem sektorju. Plače in prejemki zaposlenih namreč tudi v vrtcih, tako kot drugod, predstavljajo najvišji strošek. V Ribnici so denimo pojasnili: "Stroški dela, plače, prispevki, davek na plače in drugo, za 63 zaposlenih, so se kljub odpravi plačnih nesorazmerij znižali za 4,7 odstotka, strošek za izplačilo regresa se je znižal za 28,8 odstotka, ostali stroški dela, denimo prehrana med delom, prevoz, jubilejne nagrade, odpravnine, solidarnostne pomoči, pa so se znižali za 6,8 odstotka." Tako so v Ribnici ekonomske cene vrtca znižali na 458,7 evra oziroma za 8,6 odstotka za otroke prvega starostnega obdobja in 9 odstotkov za otroke drugega starostnega obdobja.

Iz tabele je razvidno, da so cene najbolj znižali v občinah Cirkulane, Vipava in Ajdovščina. Naj ob tem opozorimo, da tabela zajema le določene občine, saj nismo dobili podatkov vseh slovenskih občin.

Cene vrtcev so izključno v občinski pristojnosti in zato se med občinami tudi razlikujejo. Najnižje ekonomske cene za programe prvega starostnega obdobja znašajo slabih 400 evrov, v povprečju pa se gibajo okoli 450 evrov, približno med 300 in 330 evri znašajo cene za otroke drugega starostnega obdobja ter približno 370 evrov za otroke v kombiniranih oddelkih. Toda te ekonomske cene programov ne plačuje tako rekoč nihče, saj centri za socialno delo staršem glede na dohodek določijo znižano plačilo vrtca, razliko med plačilom staršev in ekonomsko ceno pa plačajo občine.

Poleg nekaj deset občin, kjer so torej vrtce pocenili, pa je nekaj občin ceno vrtca kljub znižanju plač v javnem sektorju zvišalo. Eni prvih mestnih svetnikov, ki so potrdili zvišanje cen vrtcev, so bili ljubljanski. Tako se je plačilo staršev z novim šolskim letom v naši največji občini v povprečju povečalo za skoraj 11 odstotkov oziroma povedano drugače, starši otrok, ki obiskujejo ljubljanske vrtce, so septembra prejeli od 2 do 36 evrov dražje položnice. Povišanje cen je najbolj udarilo po žepu starše, ki se uvrščajo v višje dohodkovne razrede. S povečanimi plačili staršev se bo po občinskih izračunih v proračun na leto steklo 1,7 milijona evrov več. Na občini pa so podražitev, ki ji v Sloveniji ni para, utemeljili s povišanjem cen materialnih stroškov, denimo energentov.

V občini Pivka so cene varstva za otroke prvega starostnega obdobja nespremenjene, za otroka drugega starostnega obdobja pa so jih povišali za 2,7 odstotka, kot je razvidno iz tabele. Kljub upoštevanju znižanja plač, ki ga je predvidel varčevalni zakon, bodo imeli toliko več stroškov z odpravo plačnih nesorazmerij, pravijo v Pivki. Takih občin, kjer se je cena vrtca za nekatere starostne skupine znižala, za druge zvišala, je več. Denimo tudi v Krškem od začetka septembra starši za otroke, vključene v prvo starostno skupino, plačujejo 4 odstotke manj, kot so plačevali leto prej, starši otrok, vključenih v drugo starostno skupino, bodo plačevali slab odstotek več kot lani, za starejše otroke in otroke v kombiniranih oddelkih pa bodo plačevali 2 odstotka več kot lani. V Mestni občini Celje se je cena vrtčevskega programa za otroke v prvem starostnem obdobju prav tako znižala za 1,64 odstotka oziroma za 7,18 evra, zvišala pa se je za otroke v oddelkih drugega starostnega obdobja, in sicer za 2,76 odstotka oziroma za 8,75 evra, ter v kombiniranih oddelkih za 0,85 odstotka oziroma za 3,06 evra.