V napadu na konzulat je v torek umrl ameriški veleposlanik v Libiji Christopher Stevens, poleg njega pa še trije Američani in nekaj libijskih varnostnikov.

Ameriški predsednik Barack Obama je v Libijo napotil 50 pripadnikov posebne protiteroristične enote, marince in preiskovalce FBI, proti libijski obali pa potujeta tudi dva rušilca, oborožena z raketnimi izstrelki tomahawk.

Uvodna poročila o napadu so govorila o reakciji na film, ki ga je v ZDA posnel prevarant z različnimi imeni in psevdonimi.

Nemiri so najprej izbruhnili v Kairu, kjer so protestniki preplezali zid praznega ameriškega veleposlanika ter sneli ameriško in izobesili islamsko zastavo. Protesti so se kasneje razširili tudi po drugih arabskih državah.

Smrtne žrtve so bile le v Bengaziju in to ne le med napadom na konzulat, ampak tudi kasneje med napadom na zgradbo, v katero se je iz konzulata zateklo ameriško in libijsko osebje. Ameriška tiskovna agencija AP poroča, da sta bila v drugem napadu ubita še dva Američana.

Protesti v Kairu in Tuniziji

Zaradi filma so se v sredo v Kairu nadaljevali protesti, vendar so varnostne sile do večera razgnale nekaj sto ljudi, ki niso skušali več vdreti v veleposlaništvo. Protestirali so tudi v Tuniziji, vendar je bila varnost tam učinkovitejša.

Tiskovna agencija AP je odkrila, da je avtor filma egiptovski kristjan, ki je bil pred leti v ZDA obsojen zaradi ponarejanja čekov in še vedno laže o svojem pravem imenu.

Film, ki je ponovno zelo razburil muslimane, se je izkazal za prevaro. Igralka v filmu Cindy Lee Garcia je v sredo sporočila, da bo tožila avtorja, ker so jo skupaj z drugimi prevarali. Prepričana je bila, da nastopa v filmu z naslovom "Puščavski bojevnik". Film so kasneje preimenovali v "Nedolžnost muslimanov", prikazovanje na spletni strani Youtube pa je razburilo islamski svet.

Film je na svoji spletni strani promoviral tudi skrajni krščanski pastor s Floride Terry Jones. V sredo pa ga je osebno poklical načelnik štaba združenih poveljstev ZDA general Martin Dempsey in ga prepričal, da je nehal propagirati film.

Divjanje razburjenih muslimanov v Egiptu in Libiji je v sredo zadelo tudi ameriško predsedniško tekmo. Republikanski predsedniški kandidat Mitt Romney je v torek zvečer, po napadu na veleposlaništvo v Kairu, medijem poslal ostro kritiko administracije predsednika Baracka Obame, ki jo je obtožil poniglavosti in opravičevanja skrajnežem.

Obama: Romney najprej ustreli, šele nato pomeri

Obama je v sredo zvečer v pogovoru za televizijo CBS izjavil, da je Romney nagnjen k temu, da najprej ustreli in šele nato pomeri. Romney je namreč kritiziral sporočilo za javnost veleposlaništva v Kairu z obsodbo tistih, ki žalijo verska čustva vseh vernikov, ki je bilo izdano še pred napadom na poslopje.

Novica o napadu v Bengaziju je prišla kasneje in šele v sredo je postalo znano, da je umrl veleposlanik ZDA, vendar pa Romney kasneje ni odstopil od svoje kritike Obame, čeprav ga republikanski voditelji na čelu s senatorjema Mitchom McConnellom in Johnom McCainom pri tem niso podprli. Imel pa je odločno podporo televizije Fox, ki je krivdo za napade na diplomatska predstavništva zvrnila na Obamo.

Romney glede zunanje politike v anketah krepko zaostaja za Obamo in to skuša nadoknaditi s kritikami brez predlogov, kako bi sam ukrepal drugače. Celo nekateri republikanski komentatorji, kot je nekdanji vodja McCainove kampanje Steve Schmidt, pa so ocenili, da je bila kritika predsednika v času tragedije preveč zaletava in se Romneyju lahko maščuje.