S to odločitvijo je predsednik parlamenta Gregor Virant pokazal, čigav predsednik je, saj je interese koalicije postavil pred temeljna načela parlamentarne demokracije. To utišanje opozicije, da bi prikril slabo delo vlade in njenega predsednika, meče temno senco na njegovo vodenje državnega zbora, so zapisali v pismu Virantu, v katerem mu sporočajo, da ne nameravajo popraviti predloga dveh sklepov te seje.

Virantova zavrnitev sklica zahtevane izredne seje parlamenta sloni na mnenju zakonodajnopravne službe in svetovalca profesorja Mira Cerarja, da državni zbor za sprejemanje sklepov, ko jih predlaga PS, ni pristojen. Poslanci PS so namreč predlagali, naj državni zbor Janševe izjave oceni kot neodgovorne in škodljive in premierja pozove k bolj odgovornim in zadržanim izjavam, če pa tega ne zmore, naj odstopi. O takih sklepih se v državnem zboru lahko razpravlja in glasuje samo v okviru interpelacije ali konstruktivne nezaupnice, ne pa na običajni, čeprav izredni seji, je opozicijski stranki sporočil Virant in jim priporočil, naj skladno s tem zahtevo za sklic izredne seje popravijo.

Socialni demokrati ne razmišljajo o interpelacijah

V PS tega ne bodo storili, ker menijo, da je trditev, da je mogoče predlagano razpravo opraviti v okviru interpelacije, povsem iz političnih interesov izvit zaključek. Pri tem se sklicujejo na to, da so poslanci v državnem zboru v preteklosti brez oviranja ocenjevali delo predsednika vlade in ga tudi pogosto pozivali k odstopu. Največkrat so to počeli poslanci SDS, pri čemer jih ni nihče omejeval in preprečeval razprave. Predsednik državnega zbora ne more diktirati opoziciji, kakšne sklepe naj predlaga, še pravijo v največji opozicijski stranki, kar verjetno pomeni, da državni zbor jesenske sezone ne bo začel z omenjeno izredno sejo. Redna pa bo 24. septembra.

Poslanci Pozitivne Slovenije so pri omenjeni zahtevi ostali precej osamljeni. Če jih je vodja poslancev druge opozicijske stranke Janko Veber vsaj posredno podprl, čeprav je menil, da je zdaj vprašanje holdinga, prek katerega skuša SDS mimo parlamenta in na svoj račun spraviti razprodajo državnega premoženja, pomembnejše od Janševih škodljivih izjav, je bil predsednik SD Igor Lukšič jasen: "To je solo in ne prav posrečena akcija PS!" Po njegovem mnenju ni čas za prilivanje olja na ogenj, kajti zdaj mora politika umiriti položaj in podpreti najboljše rešitve, kako iz krize. Lukšič je presekal tudi ugibanja o tem, ali v njegovi stranki pripravljajo interpelacije zoper posamezne ministre - največ se je govorilo o interpelaciji zoper ministra Žigo Turka - ali celo nezaupnico vladi. Z vlado niso zadovoljni, tudi z javnimi izjavami njenega predsednika ne, toda o interpelacijah ali nezaupnici ne razmišljajo, pravi Lukšič.

Prihranke usmeriti v nakup delnic slovenskih bank in zavarovalnic

Tudi druge poteze kažejo, da so socialni demokrati po prvih ostrih ocenah dela vlade zapluli v bolj konstruktivne vode. Tako so po začetnem obotavljanju jasno podprli spremembe ustave, da bi omejili inflacijo referendumov, medtem ko imajo v Pozitivni Sloveniji o tem dvoumno stališče: predlagane spremembe podpirajo, a za njih bodo glasovali, če bodo začele veljati šele leta 2015. Za razliko od PS, ki ne popušča v ostri kritiki vladajoče koalicije, so poslanci SD včeraj sklenili znova vložiti predlog novele varčevalnega zakona, s katero ta ne bi več posegal v pravice po pokojninskem zakonu. K sopodpisu pri vložitvi novele so med drugim povabili tudi poslance PS in ti so se danes podpisu pridružili. Predsednik PS Igor Lukšič in bivši finančni minister Franci Križanič sta pred dnevi predstavila tudi nekaj konkretnih ukrepov, kako odpraviti trenutne gospodarske in finančne težave. Načrt sloni na ideji, da bi z davčnimi olajšavami prihranke v Sloveniji - teh se po Križaničevih podatkih na leto ustvari približno dve milijardi evrov, a precejšen del odteče v tujino - usmerili v nakup delnic slovenskih bank, zavarovalnic in državnih obveznic. Vsaj začasno naj bi "protikrizno" za tri odstotke dvignili tudi davek na dodano vrednost, zvišali dohodnino za premožne in uvedli davek na nepremičnine.