Nemška kanclerka Angela Merkel je pozdravila odločitev ustavnih sodnikov. "To je dober dan za Nemčijo in Evropo," je povedala pred poslanci v bundestagu. Kdaj bo nemški predsednik Joachim Gauck podpisal zakona o ratifikaciji obeh pogodb, sicer še ni znano.

Nemško ustavno sodišče je za pristop največjega evropskega gospodarstva k ESM navedlo dva pogoja. Poleg že omenjenega zagotovila glede višine nemškega prispevka je poudarilo še, da zavezanost zaposlenih v ESM k profesionalni molčečnosti "ne sme biti v konfliktu" s pravico zgornjega in spodnjega doma nemškega parlamenta, bundesrata in bundestaga, do popolne obveščenosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nemčija si mora zagotoviti dejansko možnost izstopa iz ESM

Sodišče je razsodilo še, da si mora Nemčija zagotoviti dejansko možnost izstopa iz ESM, ki jo bo lahko izkoristila, v kolikor sklad ne bo upošteval njenih interesov. "Zvezna republika Nemčija mora jasno pokazati, da ne želi biti zavezana k pogodbi o ESM, v kolikor njeni morebitni zadržki ne bodo upoštevani," je pojasnil predsednik ustavnega sodišča Andreas Vosskuhle.

Tehnično gledano je sodišče danes razsojalo zgolj o zahtevi za zadržanje ratifikacije pogodbe o ESM. Končna razsodba, v kateri bo sodišče odločalo o dejanski skladnosti pogodbe z nemško ustavo, bo še sledila, a morda šele čez več mesecev. V tej razsodbi bo lahko nemško ustavno sodišče razsojalo tudi o tem, ali Evropska centralna banka (ECB) s kupovanjem državnih obveznic presega svoja pooblastila.

Odločitev brez vpliva na Slovenijo

Na slovenijo današnja ustavna presoja ne bo imela vpliva, je za Dnevnik.si povedal ekonomist Igor Masten. "Pri presoji je šlo zgolj za to, ali je z vidika cost -benefit analize (analize stroškov in koristi, op.a.) za Nemčijo ratifikacija sklada ESM smiselna ali ne," je še dejal.

Vosskuhle je ob razglasitvi sodbe danes pojasnil, da je gospodarske in politične posledice, ki jih prinaša pristop Nemčije k ESM, "komaj mogoče zanesljivo oceniti". Zato si je sodišče za odločanje o tem vprašanju, kljub temu da je šlo za nujno zadevo, vzelo čas.

Predsednik ustavnega sodišča je spomnil še, da sodišče ni odločalo o smotrnosti in smiselnosti rešilnega paketa za evro. "To je in ostaja naloga politike," je spomnil. Tej pa je na srce položil, naj se pri reševanju evropske dolžniške krize zanaša na ukrepe, ki bodo v skladu z načeli demokracije.

"Nemčija danes še enkrat več pošilja močan signal Evropi in širše," je po poročanju tujih tiskovnih agencij zatrdila nemška kanclerka. Nemčija "odločno izpolnjuje svoje odgovornosti kot največje evropsko gospodarstvo in zanesljiva partnerka", je še dodala. (foto: Reuters)

Odprta pot do začetka delovanja ESM

S tem je pot do začetka delovanja ESM, ki bo nasledil začasni sklad za reševanje evra, odprta, kar je zelo pomembna novica za nadaljnje reševanje krize v območju skupne valute. Nemški predsednik Joachim Gauck bo namreč sedaj lahko podpisal zakona, s katerima bi Nemčija dokončno ratificirala pogodbo o ustanovitvi ESM in evropski fiskalni pakt.

Članice območja evra so pogodbo o ustanovitvi ESM, ki bo imel 700 milijard evrov kapitala in na začetku skupaj z začasnim mehanizmom do 500 milijard evrov posojilne zmožnosti, podpisale v začetku februarja. ESM bi moral začeti delovati že s 1. julijem, a se je to zaradi presoje nemških ustavnih sodnikov zavleklo. Nemčija je edina članica območja z evrom, ki pogodbe o ustanovitvi sklada še ni ratificirala.