Še istega dne, ko je revija izšla, smo na dekana novogoriške Fakultete za uporabne družbene študije (Fudš) Mateja Makaroviča naslovili vprašanje, ali se stavek "ob pridobitvi subvencije za sofinanciranje" nanaša na vladno uredbo o spremembah in dopolnitvah uredbe o sofinanciranju doktorskega študija. V četrtek popoldne nam je odpisal: "Odgovor je pritrdilen".

Poleg univerz bo namreč državna blagajna po novem doktorski študij financirala tudi majhnim in (po večini) praktično neznanim samostojnim visokošolskim zavodom, čemur tako ljubljanska kot mariborska univerza nasprotujeta. Vlada je uredbo uredbe sprejela na seji 23. avgusta, v uradnem listu so jo objavili naslednji dan, dan za tem pa je že začela veljati. Kot pojasnjujejo v vladnih gradivih, želijo s spremembo širiti sofinanciranje doktorskega študija tudi na javnoveljavne doktorske študijske programe, ki jih izvajajo samostojni visokošolski zavodi. Z njo naj bi zagotovili tudi primerljivo obravnavo kandidatov za sofinanciranje, tako tistih, ki študirajo na omenjenih zavodih, kot tistih na univerzah.

Uredba za skromnih 10 odstotkov študentov

Ker iz vladnih gradiv ni bilo mogoče razbrati, na katere zavode se omenjena uredba uredbe nanaša, smo se s tem vprašanjem obrnili na ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ). "Na vse visokošolske zavode, ki izvajajo študij 3. stopnje," so nam pojasnili. Poslali pa so nam tudi seznam teh fakultet: novogoriški Fudš in Evropska pravna fakulteta, Fakulteta za evropske in državne študije v Kranju, Fakulteta za komercialne in poslovne vede v Celju, novomeški Fakulteta za organizacijske študije in Fakulteta za poslovne in upravne vede ter Mednarodna podiplomska šola Jožef Stefan.

V tem študijskem letu je na samostojnih visokošolskih zavodih po podatkih MIZKŠ študiralo 409 doktorskih študentov, ki niso imeli pravice do sofinanciranja doktorskega študija. V vladnih gradivih piše, da to število predstavlja 10 odstotkov vseh doktorskih študentov v državi, kot pa so še pojasnili, je "pričakovati, da bodo doktorski študij v letu 2012/2013 na novo izvajali še trije samostojni visokošolski zavodi." Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu, Institutum Studiorum Humanitatis, akreditiran program ima tudi Gea college, a še ni v postopku vpisa v razvid, pojasnjujejo na ministrstvu Žige Turka.

In stroški sprememb uredbe? V treh letih po podatkih MIZKŠ dobrih 534.000 evrov. Ocena finančnih posledic sprememb uredbe za leti 2012 in 2013 pa znaša 2,250.000 evrov, še dodajajo. Uredba uredbe je prišla v času velikih varčevalnih rezov v visokem šolstvu, z (domnevno protiustavno) uredbo o javnem financiranju visokošolskih zavodov bodo univerzam samo letos odmerili za šest do osem odstotkov manj denarja. "Če neki samostojni visokošolski zavod izpolnjuje za vse enake pogoje za izvajanje doktorskega študija, ne vidim razloga, da bi jim to prepovedal," je v intervjuju za Dnevnikov Objektiv minister Turk odgovoril na vprašanje, ali imamo toliko vrhunske pameti, da lahko doktorje znanosti izobražujemo po vsej državi.

Nesmotrno odpiranje novih obveznosti

"Ob sedanjem poseganju v sredstva javnih šol je odpiranje novih obveznosti nesmotrno, saj je končni rezultat lahko le splošna nižja kakovost vseh šol," novoizdano vladno uredbo o sofinanciranju doktorskega študija komentirajo na Univerzi v Ljubljani (UL). Tako na ljubljanski kot na mariborski univerzi pravijo, da so MIZKŠ opozorili, naj uredba še naprej velja le za univerze in naj se ne širi na preostale visokošolske institucije.

V Ljubljani menijo, da širjenje izvajanja doktorskega študija ni v skladu s sprejetim Nacionalnim programom visokega šolstva 2011-2012, ki po njihovih besedah predvideva, da bodo univerze praviloma edine, ki bodo lahko izvajale doktorske študijske programe. "Žal pa o načinu, višini zagotovljenih sredstev za UL nimamo nikakršnih informacij," dodaja vodstvo naše največje univerze.

Na mariborski pa ugotavljajo, da je vlada z varčevalnimi ukrepi posegla na vsa področja, ki jih pokriva visoko šolstvo, torej tudi v doktorski študij. "Z znižanjem sredstev je manj denarja za raziskovalno delo in opremo, ki je na področju naravoslovja in tehnike temelj za dobro delo z doktorskimi študenti."