Prav tako nezadovoljstvo zbuja odhod v tujino enega od dveh mladih kirurgov, ki so ju za te operacije usposabljali več let. Vodstvo UKC Ljubljana zatrjuje, da težave rešujejo, trenutno pa računajo na prihod že usposobljenega tujega kirurga, ki ga nameravajo za stalno zaposliti. Izpostavljajo tudi uspehe, kot je prva presaditev srca dojenčku v Sloveniji.

"Še vedno nimamo stalnega kardiokirurga"

Do odzivanja vodstva bolnišnice na razmere medtem ostaja kritičen nekdanji vodja službe za kardiologijo Pediatrične klinike prof. dr. Tomaž Podnar, ki ga je na mestu vršilca dolžnosti nedavno zamenjal mag. Uroš Mazić. Po Podnarjevi oceni bi bilo treba takoj ustaviti sedanji program, razčistiti strokovna vprašanja in poiskati kirurga iz tujine, ki bi bil v Sloveniji pripravljen delati za stalno. "Situacija je še slabša, kot je bila prej. Še vedno nimamo stalnega kardiokirurga, programa operacij pa nismo imeli celo poletje. Program bi moral biti raztegnjen čez celo leto, ne pa da se operacije natrpa v tri dni na mesec. Poleg tega smo pet let zapravili za izobraževanje kardiokirurgov, zato da eden od njiju zdaj odhaja v Nemčijo. Ta zdravnik je imel potencial, a mu niso omogočili, da bi delal in se izšolal," je naštel. Poleg tega rezultatov operacij po njegovih besedah nihče ne spremlja, saj je komisija, ki so jo ustanovili za ta namen, nehala delovati. Vodstvo že več let napoveduje, da si želi poiskati kirurga, ki bi stalno delal v UKC Ljubljana, je pristavil Podnar, ki meni, da so ga zamenjali prav zaradi njegovega opozarjanja na probleme.

Računajo na zaposlitev izkušenega zdravnika

Strokovna direktorica UKC Ljubljana, prof. dr. Brigita Drnovšek Olup, napoveduje rešitev z zaposlitvijo že usposobljenega in izkušenega kirurga iz tujine, s katerim se že dogovarjajo za prihod v Slovenijo. Zaposlitev bo cenejša od gostovanja kirurga Mishalyja. Slednje trenutno stane 5963 evrov bruto na operativni dan, v katerem Mishaly načeloma opravi najmanj dve operaciji. Kljub temu pa je tudi sedanja rešitev precej cenejša od pošiljanja otrok v tujino, je poudarila Drnovšek-Olupova. Strinja pa se, da je nekontinuirano opravljanje operacij za zaposlene problem, saj jih takšen način dela močno obremenjuje. "Dr. Mishalyju ne moremo ničesar očitati ne kot strokovnjaku ne kot človeku. Težava je v načinu dela."

Od januarja, ko so program začasno ustavili in otroke pošiljali v tujino, do konca avgusta je bilo opravljenih 66 operacij (od tega jih je Mishaly opravil 21, preostale pa mlada kirurga). Komisija, ki naj bi preverila rezultate programa operacij, je po besedah strokovne direktorice nehala delovati, ker so zaposleni želeli komisijo s tujimi strokovnjaki. Tega si niso mogli privoščiti, pravi Drnovšek-Olupova, zato pa o uspehu na primer govori letos poleti opravljena presaditev srca pri otroku, mlajšem od enega leta.

Za novo vodstvo službe za kardiologijo so se odločili, ker so želeli "sanirati vzdušje in medsebojne odnose", poleg tega pa je Mazić "napisal dober program". Odhod kirurga Janeza Vodiškarja, ki se je usposabljal za otroško srčno kirurgijo, pa Drnovšek-Olupova obžaluje. Po njenem gre za osebno odločitev zdravnika, "ki v drugi bolnišnici vidi boljše pogoje za delo in strokovni razvoj". Res je, da je drugi mladi zdravnik opravil več operacij od njega, je pojasnila, a se je tudi prej začel usposabljati. "Pri nas število operacij ni takšno kot v večjih centrih. Najprej je treba zato usposobiti enega kirurga, da dobi dovolj kritične mase dela za operacije, potem pa še drugega," je dejala. Kirurg Robert Blumauer, ki so ga prav tako usposabljali za te operacije, medtem ostaja v UKC in bo usposabljanje nadaljeval, je še povedala Drnovšek-Olupova.